bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 31 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 154

3 rzeczy na które warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie auta

Materiał partnera:

Ubezpieczenie auta to jeden z tych wydatków, który spędza każdemu kierowcy sen z powiek. Jednocześnie jest to jednak ten rodzaj ochrony, z którego absolutnie nie warto rezygnować. OC jest obowiązkowe, ale jeśli naprawdę chcesz się chronić na wypadek nieprzewidzianych sytuacji na drodze i poza nią — szerokie ubezpieczenie AC to podstawa. Jak jednak wybrać najlepsze i najbardziej opłacalne ubezpieczenie samochodu?

Linkhouse


Ubezpieczenie OC i AC — jak podejść do ich zakupu?Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każda wersja tego ubezpieczenia obejmuje właściwie ten sam zakres, więc do zakupu OC można podejść w prosty sposób, wybierając najtańszą ofertę dostępną na rynku. Nie jest to jednak do końca najlepsze rozwiązanie, ponieważ oferta AC z kolei jest bardzo zróżnicowana tak cenowo, jak i w zakresie, który obejmuje. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest więc poszukiwanie pakietu obejmującego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i Autocasco. Z AC nie warto rezygnować, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie samochodu działa tylko w przypadku, gdy ty wyrządzisz komuś szkodę. Autocasco obejmuje zaś szkody twojego pojazdu: powstałe zarówno w ruchu drogowym, jak i np. podczas parkowania. Zbite światło przy garażowaniu, kradzież samochodu, stłuczka parkingowa, kolizja, gradobicie czy pożar — wszystkie szkody powstałe w takich sytuacjach można opłacić właśnie z AC.

Jak wybrać ubezpieczenie auta — na co zwracać uwagę?Porównywarka ubezpieczeń www.wowpolisa.pl pozwala dostrzec, że dokonując wyboru ubezpieczenia samochodu, niezależnie czy jest to ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, warto wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów oceny.

  1. Cena — przy ubezpieczeniach obowiązkowych to właściwie podstawowe (i często jedyne) kryterium. Musisz jednak pamiętać, że koszt AC i OC samochodu jest wypadkową różnych czynników: modelu i wieku pojazdu, twojego doświadczenia jako kierowcy, wieku, historii jazdy. Każdy ubezpieczyciel może stosować nieco inny algorytm, dlatego zawsze trzeba sprawdzić oferty cenowe w swoim konkretnym przypadku (nie muszą one powtarzać ogólnego rankingu).
  2. Zakres ubezpieczenia — nie ma on znaczenia przy ubezpieczeniu OC, bo ono jest dla wszystkich takie samo; przy wyborze umowy ubezpieczenia AC, Assistance, NNW to już za to równie ważny czynnik jak cena. Ubezpieczenie pojazdu AC może wydawać się np. bardzo atrakcyjne cenowo, ale kiedy uświadomisz sobie, jak bardzo jest okrojone, jeśli chodzi o zakres, okazuje się, że nieco droższa propozycja jest znacznie bardziej opłacalna.
  3. Opinia o TU — dla właściciela pojazdu ważnym kryterium powinna być także reputacja, jaką cieszy się TU wśród dotychczasowych klientów; zawsze warto sprawdzić, czy polisa OC/AC jest odpowiednio szybko wypłacana, jak oceniany jest kontakt w przypadku kolizji, stłuczki, innych problemów, jak dalece przejrzyście prowadzona jest cała procedura.


Ubezpieczenie samochodu — porównywarki i rankingiNie każdy kierowca czy właściciel pojazdu ma czas na to, aby bardzo szczegółowo porównywać oferty kolejnych ubezpieczycieli. Z pomocą przychodzą jednak dzisiaj narzędzia ułatwiające podejmowania tego typu decyzji. Ranking ubezpieczeń taki jak: https://www.wowpolisa.pl/ranking-ubezpieczen-komunikacyjnych/0.html pozwala szybko zorientować się w ogólnych tendencjach i cenach. Oczywiście zawsze trzeba porównać oferty w odniesieniu do swojej konkretnej historii, ale ranking pomaga wyłonić 3-4 najlepsze TU, co znacznie ułatwia podejmowanie decyzji. Podobnie działają również porównywarki ubezpieczeń.