bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

 • 1 września 2023
 • wyświetleń: 101

Schody opuszczane - zastosowanie

Materiał partnera:

Branże przemysłowe i techniczne wymagają zastosowania rozwiązań technologicznych zapewniających zarówno skuteczność pracy, jak też bezpieczeństwo pracowników. Schody opuszczane należą do takich rozwiązań, dlatego stosowane są z powodzeniem w branży transportowej uważanej za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Czym charakteryzują się schody opuszczane i do czego służą?

Schody opuszczane


Praca w takim środowisku wymaga stosowania rozwiązań jak najlepiej chroniących pracowników oraz zwiększających efektywność ich pracy. Firmy inwestują w nowe systemy bezpieczeństwa, ale też rozwiązania produktowe zapewniające większą funkcjonalność. Jednym z takich rozwiązań są schody opuszczane, które umożliwiają bezpieczny dostęp do pojazdów o różnej wysokości.

Schody opuszczane - do czego służą i jaką mają budowę?

Schody opuszczane zapewniają bezpieczny oraz bezpośredni dostęp do górnej części cystern i wagonów. Dzięki sztywnej i wytrzymałej konstrukcji umożliwiają bezpieczny dostęp do obszaru roboczego. Mogą także służyć do przenoszenia i ustawiania ramion przeładunkowych, a także innego sprzętu.

Mogą posiadać rozmaite warianty i udogodnienia, jak:

 • sterowanie manualne, hydrauliczne lub pneumatyczne,
 • sterowanie w pionie i w poziomie,
 • mogą być wyposażone w klatkę bezpieczeństwa, barierki antyupadkowe oraz inne elementy tego typu, dodatkowo chroniące miejsce pracy,
 • wymiary platform dostosowywane są do określonych wymagań,
 • powiększone kosze zwiększają obszar dostępu,
 • rozbudowane platformy mogą zapewnić dostęp do całej cysterny bądź wagonu,
 • dostępna ruchoma konstrukcja daje możliwość lepszego przemieszczania.


W jakim celu stosuje się schody opuszczane?

Schody opuszczane spełniają bardzo istotną funkcję w branży transportowej. Wśród ich podstawowych zalet wymienić można:

 1. Zapewnianie swobody ruchów pracowników oraz ich wygodnej i szybkiej pracy. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji umożliwiającej dotarcie do trudnodostępnych obszarów roboczych.
 2. Zapewnianie bezpieczeństwa pracowników podczas przeładunku. Schody opuszczane znajdują się w bezpiecznej, optymalnej odległości od elementów podłączeniowych cystern. Ponadto są mobilne oraz wyposażone w specjalne klatki bezpieczeństwa i barierki, co dodatkowo chroni osoby z nich korzystające.
 3. Zapewnianie łatwego w montażu i wytrzymałego wyposażenia stosowanego podczas przeładunku materiałów niebezpiecznych.


Jakie jest zastosowanie schodów opuszczanych?

Rozkładane schody wykorzystywane w transporcie stosuje się do bezpiecznej obsługi cystern i pojazdów szynowych oraz kołowych. Dzięki odpowiedniej konstrukcji dostosowują się do pojazdów o różnych wysokościach. Schody wyposażone są w kosz zabezpieczający operatora, co zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Schody opuszczane znajdują zastosowanie w przypadku cystern kolejowych i samochodowych. Mogą być z powodzeniem stosowane w obiektach przemysłowych, jak rafinerie, bazy i terminale paliwowe, terminale rozładowcze oraz inne platformy do przeładunku.

Jest to niezbędne wyposażenie gwarantujące zarówno bezpieczny, jak i sprawny dostęp oraz wydajną pracę przy operacjach załadunku. Dzięki łatwej obsłudze, wyposażeniu w barierki boczne z poręczami, wygodnemu dostosowaniu do wysokości cysterny oraz budowie zgodnej z najnowszymi standardami bezpieczeństwa, schody opuszczane stanowią bardzo ważny element wyposażenia w branży transportowej.

Schody umożliwiają bezpieczne zejście na cysternę w trakcie załadunku oraz swobodny i bezpieczny dostęp do włazu cysterny, co zwiększa wydajność pracy. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku branży transportowej, w której liczy się zarówno czas, jak i bezpieczeństwo.