bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 2 września 2023
  • wyświetleń: 2205

Na skrzyżowaniu dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Powstanie rondo?

Sołtys Kaniowa, Rada Sołecka, mieszkańcy oraz uczestnicy ruchu drogowego zwrócili się do starosty powiatu bielskiego o uwzględnienie w budżecie na rok 2024 budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich, Witosa, Dankowickiej i Krzywolaków w Kaniowie.

Na skrzyżowaniu dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Powstanie rondo?
Na skrzyżowaniu dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Powstanie rondo? · fot. Facebook / Bielskie Drogi


Autorzy petycji zwracają uwagę, że "nieustannie rosnący ruch drogowy samochodów osobowych jak i ciężarowych w obrębie wskazanego skrzyżowania jest związany z bardzo dynamicznym rozwojem i rozrastaniem się okolicznych miejscowości".

- Jest on przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na tym skrzyżowaniu, w tym licznych wypadków i kolizji o czym świadczą dane policji oraz straży pożarnej - mimo zastosowanych już różnych rozwiązań, które miały poprawić bezpieczeństwo - dodają.

W obrębie skrzyżowania znajdują się market "Lewiatan", kwiaciarnia, pizzeria, palarnia kawy, lodziarnia, sklep odzieżowy, sklep piekarnia cukiernia, apteka, punkty kosmetyczne i gastronomiczne. To powoduje także znaczny ruch pieszych, w tym dzieci uczęszczających do nieodległej szkoły i przedszkola oraz wiernych do kościoła i na cmentarz.

- Tworzące się w tym miejscu korki stanowią dodatkową, dużą uciążliwość dla mieszkańców, którzy chcąc przejechać nawet niewielkie odległości, muszą stać w ogromnych kolejkach. Wyjazd z wyżej wymienionych miejsc stanowi ogromne zagrożenie - możemy przeczytać w dokumencie przesłanym do starosty powiatu bielskiego.

- Ruch na skrzyżowaniu będzie stale wzrastał, a dodatkowo w ciągu kilku lat wzrośnie skokowo, w związku z oddaniem do użytku węzła drogowego w Starej Wsi, na drodze S-1, do którego będą się kierować samochody od strony Czechowic-Dziedzic i odwrotnie - podkreślają autorzy petycji.

Jak argumentują, budowa ronda w tym miejscu jest konieczna, ponieważ wymusi na kierujących pojazdami zmniejszenie prędkości przy pokonywaniu skrzyżowania, przez co zwiększy się w znacznym stopniu bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

- W związku z niższą prędkością samochodów oraz faktem, że na rondzie pojazdy poruszają się w tym samym kierunku, wyeliminowane zostanie najgroźniejsze ryzyko - możliwość zderzenia czołowego lub czołowo-bocznego pojazdów z dużą prędkością. Ponadto rondo upłynni ruch pojazdów na skrzyżowaniu, dając równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie, co spowoduje wyeliminowanie tworzących się kilkusetmetrowych kolejek w godzinach szczytu, zwłaszcza na ul. Krzywolaków - stwierdzają.

Sołtys Kaniowa, Rada Sołecka, mieszkańcy oraz uczestnicy ruchu drogowego podsumowują, że "usprawnienie ruchu i radykalna poprawa bezpieczeństwa w znacznym stopniu wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców".

mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.