bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 7 września 2023
  • wyświetleń: 1950

Nie chcą myjni samochodowej w centrum Wapienicy. Zmarnuje "elementarne warunki życia"?

Mieszkańcy Wapienicy nie chcą, aby w centrum dzielnicy powstała myjnia samochodowa. Niedawno pojawił się baner informujący o inwestycji w obrębie ulicy Twórczej i Międzyrzeckiej, tuż obok Domu Kultury. W tej sprawie w Ratuszu interweniował radny Konrad Łoś.

Nie chcą myjni samochodowej w centrum Wapienicy. Zmarnuje "elementarne warunki życia"?
Nie chcą myjni samochodowej w centrum Wapienicy. Zmarnuje "elementarne warunki życia"? · fot. Konrad Łoś


Do radnego Konrada Łosia zgłosili się mieszkańcy centrum Wapienicy, którzy są zaniepokojeni planami lokalizacji sześciostanowiskowej myjni samochodowej na "reprezentacyjnej działce tuż obok Domu Kultury pomiędzy przebudowaną ulica Twórczą i Międzyrzecką".

- Z prośbą o interwencję zwróciły się głównie osoby, które zamieszkują w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji - w odległości kilkudziesięciu metrów. Wskazują, że ewentualne ulokowanie tego typu usług grozi zatruwaniem ich i pobliskiego otoczenia. Obawiają się o stan środowiska naturalnego, degradację otoczenia, zeszpecenie krajobrazu, a także wycinkę drzewostanu porastającego omawiany teren - możemy przeczytać w interpelacji radnego Łosia, skierowanej do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego.

Jak dodał członek Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, mieszkańcy argumentują, że "wszędzie tam, gdzie tego typu myjnie ulokowano w pobliżu zabudowań mieszkalnych, odczuwane są negatywne skutki w postaci hałasu, który uniemożliwia bądź zakłóca spoczynek nocny, a nawet przeszkadza w dzień".

- Nie mniejsze uciążliwości generuje agresywne oświetlenie, które nieustannie towarzyszy tego typu działalności. Ponadto problemem jest unosząca się do znacznych wysokości mgła wody i chemikaliów, która zatruwa otoczenia. Podobnie brudy gromadzące się w odpływach, które często zatruwają pobliskie trawniki - wylicza samorządowiec, zauważając, że w internecie "można odnaleźć wiele przykładów skarg mieszkańców na myjnie, których funkcjonowanie zrujnowało pobliskim mieszkańcom elementarne warunki życia".

Mieszkańcy mają obawiać się także hałasu, "szczególnie w postaci charakterystycznego szumu wody uderzającej o blachy karoserii gdyż jest on słyszalny nawet przy zamkniętych oknach, a przy otwartych staje się nie do zniesienia". - Dlatego też mieszkańcy Wapienicy chcą uniknąć tego typu uciążliwości, których mieliby doświadczać na własnej skórze. Tego typu myjnie najczęściej pracują na okrągło przez siedem dni w tygodniu - podsumował radny Konrad Łoś.

W związku z powyższym radny Łoś zwrócił się do władz miasta o szczegółowe poinformowanie na temat stanu zaawansowania procedur administracyjnych w zakresie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, a także pozwolenia budowlanego. Poprosił także o wskazanie stron w ramach tych postępowań oraz umożliwienie wszystkim zainteresowanym mieszkańcom udziału w postępowaniach poprzez możliwość składania uwag i wniosków.

Do sprawy będziemy wracać, gdy władze Bielska-Białej odpowiedzą na interpelację.

mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.