bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 12 września 2023
  • wyświetleń: 1790

Plaga nietrzeźwych kierowców na drogach. Rekordzista z trzema promilami!

W miniony weekend policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej zatrzymali dwóch amatorów jazdy na "podwójnym gazie", jednego po drugim. Mundurowi z Komisariatu Policji IV oraz z Czechowic-Dziedzic również przyłożyli rękę do skutecznego eliminowania nietrzeźwych kierujących z naszych dróg. Nie obyło się bez kolizji z udziałem pijanego kierowcy.

policja, lizak, drogówka, czapka, radiowóz
Plaga nietrzeźwych kierowców na drogach. Rekordzista z trzema promilami! · fot. KMP Bielsko-Biała


W piątek 8 września około 18.00 policjanci z Komisariatu Policji I w Bielsku-Białej zatrzymali na ul. Lipnickiej do kontroli drogowej Audi, którym kierował 20-latek. Jak się potem okazało, policyjny nos nie zawiódł bielskich stróżów prawa. Badanie policyjnym alkomatem wykazało nieco ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kilka godzin później na ulicy Górskiej w Bielsku-Białej zatrzymano kierującego samochodem marki Opel, który dwukrotnie przebił wartości alkoholu w wydychanym powietrzu w stosunku do pierwszego amatora jazdy na "podwójnym gazie". W tym przypadku 50-letni kierujący miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

W sobotę 9 września policjanci z Komisariatu Policji IV w Bielsku-Białej zatrzymali do kontroli drogowej w Bielsku-Białej na ul. Wincentego Witosa ciągnik rolniczy, którym kierował 59-letni mieszkaniec Bielska-Białej i tutaj kierujący nie zszedł poniżej promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Niechlubny rekord pobił 55-letni kierujący, który mając prawie trzy promile alkoholu w wydychanym powietrzu kierował Oplem, a następnie spowodował kolizję drogową, uszkadzając Citroena na ul. Wielka Puszcza w Porąbce.

Z kolei w niedzielę mundurowi z Komisariatu Policji w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Łukowej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Fordem, którym kierował 44-letni mieszkaniec Czechowic-Dziedzic. Badanie alkomatem wykazało dwa i pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu...

Do tego grona można również dopisać 72-latka, który w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Mazańcowickiej kierował pojazdem za nic mając sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Tym samym naraził się na odpowiedzialność wynikającą wprost z art. 244 kodeksu karnego, gdzie taki czyn zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Po raz kolejny policjanci potwierdzili, że nie ma tolerancji ani przyzwolenia dla nietrzeźwych kierujących stanowiących realne i bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

- Jeśli jesteś świadkiem tego, jak ktoś wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę Policji lub numer alarmowy 112 - apelują policjanci.

- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości - ostrzegają mundurowi.

- Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik - zwracają uwagę bielscy stróże prawa.

- Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa ludzkiego życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, nasz sprzeciw może uratować komuś życie - podsumowują policjanci z Bielska-Białej.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.