bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

 • 24 września 2023
 • wyświetleń: 2296

Mieszkańcy Hałcnowa narzekają na korki. Ratusz odpowiada

Mieszkańcom Hałcnowa trudno w ostatnich miesiącach poruszać się po swojej dzielnicy. Trwająca budowa drogi S-1 skutecznie korkuje okolicę, a przecież w niedalekiej przyszłości ruszyć mają prace przy Beskidzkiej Drodze Integracyjnej. Dlatego też tamtejsza Rada Osiedla wystosowała do ratusza pismo, w którym szeroko opisuje problemy hałcnowian. Do jego treści odniosły się władze miasta.

Budowa drogi ekspresowej S-1 - odcinek węzeł Suchy Potok - Dankowice - 15.09.2023
Budowa drogi ekspresowej S-1 - odcinek węzeł Suchy Potok - Dankowice - 15.09.2023 · fot. GDDKiA


- Pozamykane drogi wokół naszej dzielnicy sprawiają, że poruszanie stało się wyjątkowo uciążliwe. Mieszkańcy napotykają na trudności w dojeździe do swoich miejsc pracy, niebawem szkół czy sklepów. To powoduje opóźnienia i stres, które negatywnie wpływają na naszą efektywność i jakość życia - zaznaczała w połowie sierpnia Anita Szymańska, przewodnicząca Rady Osiedla Hałcnów.

Szymańska w piśmie do prezydenta Klimaszewskiego zwraca też uwagę na korki na ul. Wyzwolenia oraz właśnie na plany budowy kolejnej ekspresówki, zwanej Beskidzką Drogą Integracyjną - jeden z jej węzłów ma powstać na granicy nieodległych Pisarzowic i Kóz.

- Apelujemy o zaangażowanie władz miasta w monitorowanie procesu budowy węzła oraz zapewnienie, że zostaną wdrożone środki mające na celu minimalizację negatywnego wpływu na ruch w naszym obszarze. Osiągnięcie płynnego przepływu ruchu w obrębie węzła oraz skuteczne rozwiązania kierowania ruchem są kluczowe dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom naszej dzielnicy - podkreśla przewodnicząca Rady Osiedla.

Po miesiącu do jej pisma odniósł się Przemysław Kamiński, wiceprezydent miasta. - Inwestycja takiej skali nie może odbyć się bez utrudnień dla lokalnej społeczności. Niemniej jednak miasto w ramach współpracy z inwestorem wnioskuje o taką organizację prac, aby zminimalizować występujące utrudnienia. Przykładowo wykonawca prac - firma Mirbud S.A., realizująca prace na zlecenie GDDKiA - zadeklarowała się (i jak na razie dotrzymuje słowa), że w okresie szczytów komunikacyjnych, jak również w momencie okresowych spiętrzeń ruchu, ruch sterowany będzie ręcznie przez pracowników do tego uprawnionych. Działanie to w sposób znaczący upłynnia ruch pojazdów - argumentuje.

Wiceprezydent załączył także wyliczenie dziesięciu planowanych inwestycji drogowych, które prowadzone będą na terenie Hałcnowa. Mowa o:

 1. Rozbudowie skrzyżowania ulic Ignacego Daszyńskiego, Hałcnowskiej i Czorsztyńskiej (ma zezwolenie na realizację)
 2. Budowie odwodnienia ulic Okręgowej i Wawelskiej (gotowa dokumentacja projektowa)
 3. Rozbudowie ulicy mjr. Henryka Sucharskiego na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Wyzwolenia (trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji)
 4. Rozbudowie ul. Hałcnowskiej na odcinku od ul. Matyldy Linert do ul. Architektów (trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji)
 5. Rozbudowie ul. Krzemionki oraz skrzyżowania z ul. Wyzwolenia (gotowa do realizacji, pierwszy etap ma ruszyć w tym lub przyszłym roku)
 6. Budowie nowej ulicy od ul. Wyzwolenia do projektowanego węzła drogowego Suchy Potok (trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji)
 7. Budowie chodnika na ul. Architektów (trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji)
 8. Budowie ronda na skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia z drogą serwisową S1 (trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji)
 9. Rozbudowie skrzyżowania ul. Wyzwolenia z ul. Witosa (gotowa do realizacji)
 10. Rozbudowie ulicy 13 Zakrętów (trwa przygotowanie koncepcji projektowej)


Do ich przeprowadzenia potrzebne są jednak pieniądze, a tych bielski samorząd ma niewiele. - W pierwszej kolejności do realizacji rozpatrywane są inwestycje przygotowane pod względem projektowym. Miasto na wszystkie zadania inwestycyjne stara się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych, które są ogromnym wsparciem w trudnych czasach w jakich przyszło nam funkcjonować - wyjaśnia Kamiński.

Przedstawiciel ratusza poruszył też temat Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Jej wstępny przebieg i lokalizacja węzłów są już ustalone na szczeblu wojewódzkim i krajowym, natomiast nie są opracowane szczegółowe parametry drogi. - Na dalszym etapie przygotowania dokumentacji dla inwestycji, miasto weźmie czynny udział w procesie opiniowania rozwiązań - zadeklarował wiceprezydent.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.