bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 8 października 2023
  • 11 października 2023
  • wyświetleń: 2086

[ZDJĘCIA] Kolejni zatrzymani migranci. Wywiad z ppor. SG Szymonem Mościckim

W czwartek, 5 października dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Policji z Wisły zatrzymane zostały kolejne grupy nielegalnych migrantów. Oto jak obecnie wygląda sytuacja na granicy polsko-słowackiej zapytaliśmy w rozmowie rzecznika ŚlOSG, ppor. Szymona Mościckiego.

straż graniczna imigranci Zwardoń pościg ucieczka
Zatrzymanie 9 migrantów w rejonie przejścia granicznego w Zwardoniu - 5.10.2023 · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


5 października w godzinach porannych, w rejonie przejścia granicznego w Zwardoniu kierujący busem na niemieckich numerach rejestracyjnych nie zatrzymał się do kontroli, przyspieszył i podjął próbę ucieczki. Po kilkuset metrowym pościgu, porzucił auto i podjął próbę ucieczki pieszo, podczas której wpadł do przydrożnego rowu łamiąc sobie nogę. Kierowca posiadał przy sobie paszport marokański z niemieckim tytułem pobytowym. W busie znajdowało się 9 osób, prawdopodobnie to obywatele Syrii.

Zatrzymanie nielegalnych migrantów przy współudziale policjantów z KP Wisła - 5.10.2023 · fot. Śląski Oddział Straży Granicznej


Tego samego dnia, około godziny 17.00 policjanci z komisariatu w Wiśle ujawnili 7 cudzoziemców, którzy poruszali się pieszo w rejonie Jaworzynki. W wyniku podjętych działań ustalono, że dokonali oni nielegalnego przekroczenia granicy polsko-słowackiej. Wszyscy posiadali jedynie słowackie dokumenty uprawniające do tymczasowego pobytu na terenie Słowacji.

Dwie godziny później funkcjonariusze policji zatrzymali kolejną grupę nielegalnych migrantów. Kierowca busa na polskich numerach rejestracyjnych na widok radiowozu wjechał na stację paliw, wysiadł z pojazdu i zaczął uciekać pieszo. Został on zatrzymany po kilkunastu metrach. Jak się okazało w pojeździe znajdowało się 24 mężczyzn prawdopodobnie narodowości syryjskiej.

Ciężka praca pograniczników przynosi efekty. Na pytania związane z problemem uchodźców i bezpieczeństwem w naszym regionie odpowiedział ppor. Straży Granicznej Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Ile interwencji w tym roku przeprowadził Śląski Oddziału SG w związku z nielegalnymi migrantami?

- Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do końca lipca odnotowali 15 zdarzeń. W sierpniu 9 zdarzeń, we wrześniu 18 zdarzeń, a w pierwszych pięciu dniach października kolejne 5.

Ilu zostało zatrzymanych nielegalnych migrantów do tej pory w 2023 roku oraz za cały 2022 rok?

- Od początku roku do 5 października ujawniono i zatrzymano 799 nielegalnych migrantów na tzw. szlaku bałkańskim. Od początku roku do końca lipca zatrzymano 138 nielegalnych migrantów, w sierpniu 175, w w samym wrześniu aż 393! Dla porównania, w całym 2022 roku zatrzymano na tym samym szlaku 97 migrantów. Wszyscy zatrzymani po przeprowadzeniu niezbędnych czynności przekazywani są stronie słowackiej w ramach readmisji.

Jakie obecnie działania prowadzą funkcjonariusze Straży Granicznej w związku z przywróceniem kontroli na granicy polsko-słowackiej?

- Obecnie w ramach przywróconej tymczasowo kontroli granicznej, funkcjonariusze ŚlOSG prowadzą wyrywkową kontrolę graniczną ukierunkowaną na przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz zapobieganiu dostania się do naszego kraju, których obecność mogłaby zagrażać porządkowi i bezpieczeństwu publicznemu.

Czy były zauważone, zgłoszone przypadki, że nielegalni migranci byli agresywni w stosunku do osób postronnych?

- Nie odnotowano takich zdarzeń. Cudzoziemcy, którzy są ujawniani i zatrzymywani nie chcą składać wniosków o ochronę międzynarodową w pierwszym bezpiecznym kraju. W Polsce także nie są zainteresowani składaniem wniosku o taką ochronę. Oni chcą przedostać się do krajów Europy zachodniej, głównie do Niemiec.

Wiele osób może nie wiedzieć gdzie zgłosić podejrzany pojazd lub osoby, które zauważy na terenie naszego kraju. Czy poza numerem alarmowym 112, Straż Graniczna udostępniła jakąś formę "szybkiego kontaktu" w tej sprawie?

- Wszelkiego rodzaju informacje dotyczące nielegalnej migracji można zgłaszać bezpośrednio do Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej lub służby dyżurnej Śląskiego Oddziału SG.

W tym roku ogłoszono rekrutację do Śląskiego Oddziału SG, może zostać przyjętych 80 osób. Gdzie kandydaci mogą znaleźć informacje na temat procesu rekrutacji i wymagań?

- Śląski Oddział Straży Granicznej prowadzi ciągły nabór kandydatów na funkcjonariuszy Straży Granicznej. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie BIP Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. W 2023 roku Śląski Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć do służby 80 osób. Osoby te będą pełniły służbę m.in. w Placówkach Straży Granicznej w: Opolu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Bielsku-Białej oraz Katowicach-Pyrzowicach.

pj / bielskiedrogi.pl

źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej

Reklama

Praca: Bielsko, Czechowice, Pszczyna, Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.