bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 3 października 2023
  • 12 października 2023
  • wyświetleń: 4824

Będzie ścieżka rowerowa! Miasto podało szczegóły przebudowy ulicy Piastowskiej

Ponad 45 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa ulicy Piastowskiej. Bielski ratusz otrzymał pieniądze z budżetu państwa na tę - i nie tylko - inwestycję. Urząd Miejski w Bielsku-Białej podał szczegóły inwestycji.

ul. Piastowska
Przebudowa ul. Piastowskiej potrwa prawie 3 lata · fot. MZD Bielsko-Biała


- Od początku założeń modernizacyjnych Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej planował tę inwestycję wspólnie z firmą Aqua S. A. - po to, by udało się wykonać równolegle remont sieci podziemnych i przebudowę układy drogowego. Poza przebudową infrastruktury podziemnej w ramach modernizacji planowana jest budowa nowych rond, które poprawią przepustowość na skrzyżowaniach oraz zwiększą bezpieczeństwo na drodze - podał Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Przy tej okazji pojawiają się dobre wieści dla rowerzystów - na całej długości ulicy Piastowskiej powstanie dla nich ścieżka rowerowa. - To kolejny krok w kierunku połączenia regionalnej trasy rowerowej nr 604, umożliwiający wygodne podróżowanie na rowerze na kierunku wschód - zachód - podkreśla bielski magistrat.

- Szacowana wartość całej inwestycji to 49,1 mln zł. Dofinansowanie na rozbudowę ulicy Piastowskiej wynosi 22,8 mln zł. Nasze miasto będzie musiało zapewnić środki własne na poziomie 26,3 mln zł, co stanowi wyzwanie dla budżetu. Formowanie budżetu na przyszłe lata będzie miało kluczowe znaczenie dla realizacji tego ważnego przedsięwzięcia - informuje zastępca dyrektora MZD Wojciech Barteczko.

Urząd Miejski poinformował, że na obecnym etapie trudno sprecyzować czas trwania inwestycji na ul. Piastowskiej, jednak przy założeniu dofinansowania realizacja rozpocznie się w 2024 i będzie prowadzona etapami, w miarę możliwości finansowych miasta i w celu minimalizacji utrudnień dla mieszkańców. Zgodnie z deklaracją we wniosku aplikacyjnym, inwestycja powinna zostać zakończona do roku 2027.

Będzie ścieżka rowerowa! Miasto podało szczegóły przebudowy ulicy Piastowskiej
Będzie ścieżka rowerowa! Miasto podało szczegóły przebudowy ulicy Piastowskiej · fot. UM Bielsko-Biała


Przypomnijmy, miasto Bielsko-Biała otrzymało 50-procentowe dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pieniądze wykorzysta na trzy rozbudowy lub przebudowy odcinków ulic Piastowskiej, Pocztowej i Startowej oraz Kazimierza Brodzińskiego. Mowa o odpowiednio ponad dwukilometrowych, kilometrowych i 800-metrowych fragmentach tych arterii.

Prace na ul. Piastowskiej potrwają od czerwca przyszłego roku aż do kwietnia 2027 roku. Ich koszt to ponad 45,5 miliona złotych, z czego ponad 22,7 mln zł to pieniądze z miejskiej kasy, a drugie tyle to środki z budżetu państwa.

Drugi etap rozbudowy ulic Pocztowej i Startowej pochłonie z kolei blisko 9,2 mln zł, z czego prawie 4,6 mln to pieniądze z budżetu miasta. Prace zakończyć się mają w grudniu przyszłego roku.

Przebudowa ul. Brodzińskiego natomiast potrwa od czerwca 2024 do grudnia 2025 i pochłonie ponad 10,2 miliona złotych - w tym przypadku także koszty zostały podzielone po połowie między budżet miasta i państwa.

kr, mp / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.