bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 22 października 2023
  • wyświetleń: 2342

Od 20 października straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać mandatem?

Straż miejska od piątku 20 października zyskała nowe uprawnienia: funkcjonariusze mogą ukarać mandatem za nieprawidłową jazdę rowerem lub hulajnogą. Mogą już także nakładać mandaty karne za brak deklaracji o źródłach ogrzewania domów i złe oznakowanie posesji.

hulajnoga
Hulajnoga - zdjęcie ilustracyjne · fot. freepik.com


20 października - to data wejścia w życie zmiany w rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącego mandatów nakładanych na kierujących pojazdami innymi niż mechaniczne.

Oznacza to, że za jazdę rowerem niezgodnie z przepisami - np. za jazdę wzdłuż po chodniku czy za przejazd rowerem przez przejście dla pieszych, które nie jest połączone z przejazdem dla rowerów, strażnik miejski będzie mógł podjąć czynności w stosunku do kierującego. W przypadku złamania przepisów drogowych strażnik może zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ale również może wystawić mandat karny lub w drastycznych przypadkach skierować sprawę do sądu. Za jazdę po drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych mandat może wynosić od 50 do 100 zł.

Strażnicy będą też mogli ukarać mandatem osoby jeżdżące rowerem, e-hulajnogą lub UTO na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Funkcjonariusz może za to wykroczenie nałożyć grzywnę od 50 do 200 złotych. Strażnicy miejscy będą mogli ukarać mandatem w wysokości do 200 zł osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń może zostać ukarana osoba, która ukończyła 17 rok życia. Poniżej tego wieku nie można nałożyć mandatu. Strażnik może w takiej sytuacji poprzestać na zwróceniu uwagi, a w sytuacjach drastycznych skierować sprawę do sądu rodzinnego.

Mandat dla spóźnionych z deklaracją o źródłach ciepłaPonadto od teraz strażnicy mogą wystawić 500 zł kary osobom, które naruszają przepisy związane z termomodernizacją budynków. Chodzi o osoby, które spóźnią się z deklaracją o źródłach ciepła lub spalaniu paliw - wyjaśnia Portal Samorządowy.

Serwis przypomina, że jest to konsekwencja zmian, które niedawno zostały wprowadzone do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z tymi przepisami właściciele lub zarządy budynków lub lokali mają obowiązek złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklaracji o źródłach ciepła wykorzystywanego na potrzeby budynku / lokalu lub źródłach spalania paliw.

Mandaty za brak lub nieodpowiednie oznakowanie domuStraż Miejska może też nakładać mandaty w przypadku nieodpowiedniego oznakowania domu i posesji tabliczką z numerem porządkowym nieruchomości. Powinna być ona zamocowana w widocznym miejscu - na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu. Jeśli właściciel nie dopełni tego obowiązku, strażnik może nałożyć karę w wysokości 250 zł.

To nie koniec zmian, bo strażnicy stracili też jedno ze swoich uprawnień. W rozporządzeniu zabrano funkcjonariuszom prawo do karania osób, które nie mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych na drogach publicznych, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. W takich przypadkach na miejsce zostanie wezwana policja.

ar / bielskiedrogi.pl

źródło: Portal Samorządowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.