bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 31 października 2023
  • wyświetleń: 6299

[FOTO] Na DK-1 trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło. Kiedy start systemu?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami trwają prace związane z montażem tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z ul. Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie. System ujawniający wykroczenia powinien ruszyć jeszcze w listopadzie. To nieformalna data, bowiem nie ma i nie będzie oficjalnej daty startu tego zaawansowanego systemu kamer i czujników. O tym, że fotoradar działa, będzie wiadomo dopiero w momencie, gdy posypią się mandaty.

Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie
Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie - 31.10.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika


- Jeszcze w tym roku na skrzyżowaniu DK-1 z ulicą Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie zostanie zamontowane urządzenie służące do kontroli wjazdu na czerwonym świetle - informowaliśmy na łamach portalu Bielskie Drogi początkiem czerwca bieżącego roku.

Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie
Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie - 31.10.2023 · fot. pless.pl


Od słów do czynówNa skrzyżowaniu aktualnie pracuje ekipa, która montuje charakterystyczne żółte kamery, które już niedługo mają być batem na kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Jak to będzie działać? Zaawansowany system kamer i czujników niejako na żywo śledzi ruch w obrębie skrzyżowania. Jeśli jakiś kierowca przejedzie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, kamery rejestrują takie wykroczenie. Nagranie wraz z notatką trafia drogą elektroniczną do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Jest to jednostka Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego sprawująca pieczę m.in. nad systemem fotoradarów. Tam pracownicy analizują nadesłane nagranie, a właściciel pojazdu jest wzywany do wskazania kierującego, na którego ma zostać nałożony mandat karny. Od momentu wykroczenia do wezwania właściciela, najczęściej mija kilkanaście dni (około dwa tygodnie). Zdarza się jednak, że wezwania przychodzą później, nawet po kilku miesiącach.

Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie
Trwa montaż tzw. fotoradaru na czerwone światło w obrębie skrzyżowania DK-1 z Męczenników Oświęcimskich w Pszczynie - 31.10.2023 · fot. pless.pl


Garść praktycznych informacjiWarto zaznaczyć, że w pisemnym wezwaniu właściciel pojazdu zobaczy zdjęcia pokazujące pojazd. To nie oznacza, że w przypadku wątpliwości nie można zapoznać się z nagraniem. By zobaczyć film należy osobiście udać się do odpowiedniej delegatury GITD (w przypadku wykroczenia popełnionego w Pszczynie, jest to oddział przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach). Ważną informacją dla kierowców jest także fakt, że nowy fotoradar będzie również wyłapywać wykroczenia polegające na niezatrzymaniu się przed tzw. warunkową zieloną strzałką. Przypomnijmy, że przepisy zobowiązują kierowcę do zatrzymania się przed sygnalizatorem. Ruszyć można dopiero po pełnym zatrzymaniu i upewnieniu się, że wjazd na skrzyżowanie nie spowoduje sytuacji kolizyjnej. Najniższa kara za przejazd na czerwonym świetle to 500 zł i 15 punktów karnych. Za niezatrzymanie się na zielonej strzałce grozi 100 złotych mandatu i punkt karny, ale jest tutaj mały haczyk. Jeśli strzałka zgaśnie w trakcie naszego przejazdu, który nie był poprzedzony wcześniejszym zatrzymaniem, jesteśmy traktowani jak kierowca wjeżdżający na czerwonym świetle (500zł + 15pkt).

Fotoradar na czerwone światło. Urządzenie wyglądem przypomina zwykłą kamerę monitoringu, jest wyposażone w charakte
Fotoradar na czerwone światło. Urządzenie wyglądem przypomina zwykłą kamerę monitoringu, jest wyposażone w charakterystyczną żółtą obudowę · fot. Bielskie Drogi


Wzorem innych miast kamery powinny zostać uruchomione maksymalnie kilkanaście dni po zakończeniu ich montażu. Pełne uruchomienie systemu musi być poprzedzone wcześniejszymi testami, które będą prowadzone w najbliższych dniach. GITD nie ma swojej praktyce informowania o dokładnej dacie startu systemu. O tym, że kamery działają będzie wiadomo dopiero w momencie, gdy posypią się mandaty.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.