Informacje
- 18 stycznia 2024
- wyświetleń: 179
Zimowy problem kierowców - jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?
Artykuł sponsorowany:
W okresie od jesieni do wiosny, jednym z problemów, z którym często borykają się kierowcy, jest parowanie szyb. Nie da się ukryć, że w znaczny sposób utrudnia to prowadzenie samochodu, ponieważ para na szybie w dużym stopniu ogranicza widoczność. Poza tym także i sam komfort jazdy z parującymi szybami jest dużo mniejszy. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zapobiegać parowaniu szyb samochodowych i jak poradzić sobie z tym problemem, kiedy już wystąpi.
Dlaczego szyby w samochodzie parują?
Każdy właściciel samochodu ma wiele obowiązków. To nie tylko wymagane ubezpieczenie OC, ale także dbanie o stan techniczny auta. Istotne jest choćby to, aby zadbać o szyby samochodowe i dobrą widoczność. Parujące szyby zawsze uprzykrzają życie kierowcy. Warto na początku zastanowić się, dlaczego w ogóle dochodzi do ich parowania. Głównym problemem jest przede wszystkim wilgoć, która dostaje się do wnętrza samochodu. Następnie osadza się na szybach i tworzy coś w rodzaju mlecznej mgiełki. W takim przypadku prowadzenie auta zwykle jest po prostu niemożliwe przez ograniczoną widoczność. W tym momencie można zapytać, skąd w ogólne bierze się wilgoć wewnątrz pojazdu? Najczęściej dostaje się przez nieszczelne uszczelki. Inną przyczyną może być także zanieczyszczony filtr kabinowy. Z kolei zimą przyczyną wilgoci często jest śnieg, jaki kierowca i pasażerowie wnoszą do wnętrza samochodu na butach. Przyczyną parowania szyb może być także różnica temperatur między wnętrzem auta a otoczeniem na zewnątrz. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, kiedy nie zadba się o właściwą cyrkulację powietrza wewnątrz pojazdu.
Jakie są przyczyny parowania szyb w samochodzie?
Aby w ogóle móc rozwiązać problem parowania szyb, wcześniej należy dokładnie określić przyczynę nadmiernej wilgoci w aucie. Jak wspomniano, jedną z takich przyczyn mogą być nieszczelne, stare uszczelki, które w wyniku długiego użytkowania przestały odpowiednio izolować. W ten sposób do wnętrza pojazdu dostaje się woda. Dlatego borykając się z problemem parujących szyb, warto sprawdzić stan uszczelek i dokonać ich ewentualnej wymiany.
Druga częsta przyczyna to uszkodzony filtr kabinowy. To właśnie ten element odpowiada za jakość powietrza w samochodzie. W przypadku parujących szyb warto zatem wymienić także tę część. Wśród innych przyczyn parowania szyb wskazać trzeba jeszcze na niesprawną klimatyzację. Ograniczony przepływ powietrza może prowadzić do parowania szyb. Ważne jest zatem, aby dbać o jej sprawność. Nieprawidłowo działające uszczelki, filtr kabinowy i klimatyzacja, to najczęstsze przyczyny parowania szyb w samochodzie. Oznacza to konieczność regularnego dbania i każdy z tych elementów.
Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie?
Zaparowanie szyby to zmora wielu kierowców. Jak sobie radzić z tym problemem? Przede wszystkim podkreślić trzeba, że wycieranie zaparowanych szyb szmatką lub gąbką nie jest dobrym pomysłem. Doprowadzi to tylko do powstania smug na szybie, które również będą ograniczać widoczność. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest włączenie klimatyzacji lub nawiewu na obieg zewnętrzny i skierowanie go na szyby. Inny sposób jest jeszcze prostszy. Mowa tu o umyciu szyb dobrym płynem i mikrofibrą. Zaznaczyć jednak trzeba, że taki sposób może nie być do końca skuteczny, jeśli szyby będą zaparowane w dużym stopniu. Wówczas takie mycie może doprowadzić do pojawienia się smug. Niezależnie od tego, pamiętać trzeba o regularnym dbaniu o czystość szyb. Brud na szybach sprawia bowiem, że wilgoć osadza się na nich dużo szybciej. Jesienią i zimną systematycznie dbać należy również o stan dywaników.
Co zrobić, aby szyby samochodowe nie parowały?
Wyróżnić można kilka skutecznych sposobów na to, aby uniknąć problemu zaparowanych szyb samochodowych. W pierwszej kolejności wskazać trzeba na konieczność zadbania o właściwą cyrkulację powietrza. Oznacza to regularne sprawdzanie stanu filtra kabinowego i klimatyzacji. Dodatkowo pamiętać trzeba o systematycznym wietrzeniu wnętrza pojazdu i myciu szyb. Dobrym rozwiązaniem będzie również pochłaniacz wilgoci. Co prawda sam pochłaniacz nie rozwiąże całego problemu, ale na pewno będzie bardzo pomocny. Wspomnieć warto jeszcze o preparatach typu anti-fog, które stosuje się na wewnętrznej stronie szyby. Jak zatem widać, z problemem parujących szyb w aucie można sobie poradzić. To ważne, ponieważ ograniczona widoczność może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Na taką ewentualność i tak warto się odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu ubezpieczenie Assistance, które przypada się w razie problemów na drodze.