Informacje

  • 31 stycznia 2024
  • wyświetleń: 212

Przyszłość branży transportowej na Śląsku

Materiał partnera:

Branża TSL należy do najszybciej rozwijających się w Polsce. Położenie geograficzne naszego kraju oraz dostęp do różnorodnych dróg transportu sprawia, że coraz więcej firm lokuje tutaj swoje magazyny, stacje przeładunkowe albo huby, ułatwiające organizację pracy kierowcom. Śląsk nie jest pod tym względem wyjątkiem. Zwłaszcza na obrzeżach większych miast wyrasta coraz więcej obiektów związanych z transportem krajowym i międzynarodowym. Jak przygotować się na zrobienie kariery w TSL, jeśli mieszkasz w woj. śląskim?

Przyszłość branży transportowej na Śląsku


Branża transportowa - specyfikacja i prognozy



Transport to jeden ze składników branży TSL, obejmującej również logistykę i spedycję. Logistyka dotyczy planowania całego procesu wysyłki, z uwzględnieniem różnorodnych środków transportu, możliwych dróg oraz najbardziej opłacalnych konfiguracji. Spedycja ma zadanie operacyjne - dopilnowanie prawidłowości na każdym etapie tego procesu (np. kompletacja dokumentacji związanej z importem spoza UE).

Transport jest w tej układance najważniejszy, decyduje bowiem o fizycznym przemieszczaniu towarów. Może się on odbywać drogą lądową (drogową lub kolejową), drogą wodną (morską lub śródlądową), a w określonych przypadkach także drogą lotniczą. Ze względu na ekologię, mocno rozwija się transport morski, śródlądowy i kolejowy. Niezależnie od tego zawsze będą jednak istniały miejsca, do których nie sposób dotrzeć tymi kanałami, dlatego też rozwój transportu nierozerwalnie wiąże się z większym zatrudnieniem dla kierowców.

Oferty pracy dla kierowcy i opinie o firmach transportowych



Jeśli interesuje cię praca w charakterze kierowcy, masz kilka opcji. Możesz wybrać prowadzenie taksówki lub autobusu, a także dostarczanie paczek czy posiłków jako kurier. Na największe zarobki mogą jednak liczyć kierowcy samochodów ciężarowych, tak na trasach lokalnych, jak i międzynarodowych.

Pracy najlepiej szukać za pośrednictwem dużych portali, specjalizujących się w zamieszczaniu ogłoszeń. Na GoWork znajdziesz zarówno same oferty, pochodzące od zweryfikowanych firm, jak i opinie o pracodawcach. Te ostatnie są szczególnie cenne dla kierowców. Wybór odpowiedniego przedsiębiorstwa może zaważyć nie tylko na twojej karierze, ale także na zdrowiu i życiu. Przeczytaj uważnie, którzy pracodawcy respektują ustawowy czas pracy i odpoczynku kierowców, zapewniają odpowiednie warunki na trasie i do tego dobrze płacą.

Praca w transporcie - która najbardziej się opłaca?



Wybór pomiędzy obsługą tras krajowych i międzynarodowych zależy przede wszystkim od priorytetów kierowcy. Jeśli zależy ci na bardzo wysokich zarobkach (powyżej 10 tys. zł na rękę), warto rozważyć oferty firm transportowych realizujących wysyłki na długich trasach. Najbardziej opłacalny jest przewóz poza granicami UE, choć na trasach unijnych również można zarobić dużo.

Dla części kierowców ważniejsze będzie jednak życie rodzinne i możliwość codziennego spania we własnym łóżku. Również i dla nich znajdzie się mnóstwo ofert. To najczęściej obsługa stałych tras, np. od dużych firm produkcyjnych do ich odbiorców lub z bocznic i portów do magazynów.

Praca kierowca TIR - z czym trzeba się liczyć? Ile można zarobić?



Kierowca ciężarówki na długich trasach międzynarodowych może liczyć na kilkanaście tysięcy miesięcznie, ale musi pogodzić się z życiem w delegacji - najczęściej poza domem spędza ¾ miesiąca. Oznacza to także konieczność posiadania pewnych umiejętności - czasami auto zepsuje się w trasie i trzeba samodzielnie poradzić sobie z naprawą.