bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 1 lutego 2024
  • wyświetleń: 2828

Kolejny "drogowy morderca" wyeliminowany dzięki obywatelskiej postawie świadka

We wtorek policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zatrzymali amatora jazdy na „podwójnym gazie”. Informację o podejrzanym zachowaniu kierującego dyżurny jednostki otrzymał od innego uczestnika ruchu drogowego. Jak się potem okazało, zatrzymany do kontroli mężczyzna miał prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

W Bielsku-Białej w rejonie ul. Babiogórskiej po godzinie 20:00 policjanci bielskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 48-letniego mężczyznę. Jak się okazało w trakcie badania, kierowca był kompletnie pijany. Pomiary wskazały 3 promile w wydychanym powietrzu. Potencjalnego „mordercę drogowego” udało się wyeliminować dzięki wzorowej postawie obywatelskiej innego kierującego, który swoje wątpliwości co do sposobu kierowania pojazdem osoby zatrzymanej zgłosił dyżurnemu jednostki. Policjanci bez zwłoki podjęli interwencję i w rejonie ul. Babiogórskiej zatrzymali nietrzeźwego kierującego samochodem Skoda.

Apel o trzeźwość za kierownicą!- Ostrzegamy! Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, oprócz odpowiedzialności karnej, sprawca będzie musiał pokryć koszty kolizji lub wypadku. Ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak wystąpi do sprawcy z regresem, żądając jego zwrotu w całości - mówi st. sierż. Sławomir Kocur z KMP w Bielsku-Białej.

- Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik. Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa ludzkiego życia i śmierci. Dlatego reagujmy, gdy widzimy osobę chcącą wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, nasz sprzeciw może uratować komuś życie - dodaje rzecznik bielskich policjantów.

Za półtora miesiąca skończy się śmieszkowanie.Przy tej niechlubnej okazji warto wspomnieć o nadchodzącej zmianie przepisów, które mają na celu zaostrzenie środków podejmowanych w stosunku do nietrzeźwych kierujących. Zmiany wchodzą w życie już 14 marca 2024 r. i przewidują konfiskatę pojazdu nietrzeźwego kierującego. W dalszej kolejności pojazdy będą wystawiane na licytację.

W sytuacji kiedy pojazd nie należy do kierującego lub ulegnie zniszczeniu w trakcie zdarzenia drogowego z udziałem nietrzeźwego Sąd orzekać będzie przepadek równowartości pojazdu. Wartość pojazdu będzie wyliczana na podstawie średniej wartości rynkowej pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdu prowadzonego przez sprawcę.

Czy planowane zmiany sprawią, że na drogach będzie mniej nietrzeźwych kierujących? Czas pokaże. Niewątpliwie kroki w kierunku zaostrzenia sankcji wobec nietrzeźwych kierujących w obliczu zatrważających statystyk są jak najbardziej pożądane.

sid / bielskiedrogi.pl

źródło: KMP Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.