bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 25 marca 2024
  • wyświetleń: 1266

Hałcnów czeka na obwodnicę! O budowie mówi się od wielu lat

Jeśli nie teraz, to kiedy? Mieszkańcy Hałcnowa czekają na obwodnicę ich rejonu miasta. Jak zauważył radny Bronisław Szafarczyk, Pozostaje „tylko" zaplanowanie i umieszczenie zadania w budżecie miasta.

bbaaaa
fot. Bronisław Szafarczyk


O budowie obwodnicy centrum Hałcnowa mówi się od wielu lat - przypomina bielski radny Bronisław Szafarczyk.

- Jej pierwotny ślad wytyczono w miejscowym planie zagospodarowania centrum Hałcnowa. W styczniu 2016 roku zaproponowałem, by obwodnica ta była realizowana „wspólnym kosztem i staraniem miasta oraz inwestora budowy drogi S1", poprzez nadanie odpowiednich parametrów jednej z dróg serwisowych obok węzła dróg ekspresowych. Pragnę podziękować za podjęcie działań w tym kierunku i doprowadzenie do odpowiedniego porozumienia z GDDKiA. Ślad odcinka obwodnicy realizowanej siłami GDDKiA wyraźnie widoczny jest już w terenie. Praktycznie ukończono roboty ziemne, zbudowano kanalizację deszczową, rozpoczęto roboty nawierzchniowe. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości odcinek obwodnicy od skrzyżowania ulic Wyzwolenia — Zagrody — obwodnica, będzie przygotowany do eksploatacji - opisuje.

Jak dodaje, dla odcinka, za który miasto odpowiada, przygotowano już odpowiednia dokumentację techniczną.

- Zapewne wkrótce pozyskane zostanie pozwolenie na budowę, czyli tzw. ZRID. Pozostaje „tylko" zaplanowanie i umieszczenie zadania w budżecie miasta, co pozwoli na „domknięcie" całości zadania i pełnego wykorzystania komunikacyjnego tej inwestycji - podkreśla przedstawiciel mieszkańców Hałcnowa.

I zaznacza, że "realizacja tego zadania jest niezwykle ważna dla dzielnicy".

- Wystarczy wskazać, że w jej bezpośrednim centrum znajdują się placówki oświatowe, dom kultury, bazylika z budowanym centrum pielgrzymkowym, a także placówki handlowo-usługowe. Uruchomienie obwodnicy wyprowadzi z tego centrum przede wszystkim ruchu ciężarowy, a zapewne także sporo ruchu docelowo - źródłowego, kierującego się z terenu powiatu do centrum naszego miasta. Zapewni więc odpowiedni „oddech komunikacyjny" - co ma istotne znaczenie także wobec planów przebudowy centrum - według opracowanej koncepcji. Nie dość na tym, budowa przedmiotowej obwodnicy uporządkuje ruch pieszy i rowerowy w rejonie ul. Księży Las, a także (poprzez budowę ronda z przejściami dla pieszych) zapewni bezpieczną i krótszą drogę do szkoły na ul. Witosa - dla uczniów z rejonu ulic Kolonia, Murarzy, Architektów. Zgodnie z planami Wydziału Komunikacji, budowa wspomnianego ronda umożliwi także wyznaczenie nowych przystanków autobusowych na ul. Wyzwolenia (w rejonie skrzyżowania z ul. Muzealną) - tym samym poprawi się dostępność komunikacyjna dla mieszkańców tego rejonu - wyjaśnia radny i apeluje do władz Bielska-Białej o "jak najszybsze umieszczenie w planach budżetowych miasta zadania w postaci budowy obwodnicy centrum Hałcnowa".

Do tego apelu bielski Ratusz jeszcze się nie ustosunkował. Do tematu będziemy wracać.

raz / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.