bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 12 czerwca 2024
  • 17 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3045

[FOTO] W ogniu tradycji: 160-lecie straży pożarnej w Bielsku-Białej

Straż pożarna od 160 lat czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców Bielska-Białej. Z okazji tego jubileuszu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zorganizowała dwudniowe obchody, które odbyły się 15 i 16 czerwca na Placu Wojska Polskiego i Placu Ratuszowym.

W ogniu tradycji: 160-lecie straży pożarnej w Bielsku-Białej · fot. st. asp. Mariusz Zelek, KM PSP Bielsko-Biała15 czerwca odbył się piknik strażacki, o którym informowaliśmy w tym artykule.

16 czerwca o godz. 12.00 miała miejsce msza w kościele pw. Opatrzności Bożej. Na placu Wojska Polskiego o godz. 13.30 odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka połączony z promocją książki wydanej z okazji 160-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej.

Podczas ceremonii przemówienie wygłosił Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej - Roman Marekwica.Szanowni Państwo.

Panowie Posłowie na sejm, Pani Senator, Pani Poseł do Parlamentu europejskiego Pani Marszałek, Panie Komendancie Wojewódzki, Szanowni księża i Kapelani, Panie prezydencie, Panie Starosto, szanowni państwo Wójtowie, Burmistrzowie, samorządowcy, Komendanci, Szefowie służb, Dowódcy, przyjaciele straży pożarnej, Szanowni goście, strażacy OSP, funkcjonariusze i pracownicy PSP, mieszkańcy.

W imieniu organizatorów.

Pana Prezydenta miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, Prezesa zarządu oddziału powiatowego druha Stanisława Nycza, oraz własnym pragnę serdecznie podziękować za przyjęcie naszego zaproszenia i uświetnienie swoją obecnością naszej uroczystości.

Myślę, że jest to dobry moment aby wszystkich Państwa nagrodzić brawami.

Wracamy dzisiaj myślami do 1864 roku. Do początków działalności straży pożarnej w Bielsku i Białej. Od tego momentu minęło już 160 lat. Musimy sobie zdać sprawę, że minęło 16 dekad, 7 pokoleń, mówimy o wydarzeniach z 19 wieku, a mamy już wiek 21. W 1864 roku na ziemiach polskich będących pod władzą austriacką nie powstała jeszcze ani jedna straż pożarna w formie stowarzyszenia, następna powstanie 1965 roku w Krakowie.

Na przestrzeni lat zmieniło się prawie wszystko. Wtedy jeszcze dwa miasta Bielsko i Biała, pod panowaniem Habsburgów. Bielsko w monarchii austriackej, Biała w Polsce pod zaborami. Walutą był gulden, a komendy wydawane w języku niemieckim. Garstka mieszkańców Bielska i Białej zakłada stowarzyszenie Bielitz Bialaer Freiwillige Feuerwehr. Borykając się przez wiele lat z niedoborami w zakresie sprzętu, zlokalizowani w szopach fabrykantów. Ale jedno pozostało niezmienne, zapał strażaków do pomocy mieszkańcom.

Tak jak 160 lat temu, tak i dziś straże pożarne zrzeszają ludzi czułych na potrzeby innych, ludzi którzy nie odwracają wzroku kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Dziś jest nas, strażaków wiele razy więcej, jesteśmy zorganizowani jako Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne, połączeni wspólnym celem niesienia pomocy, większość strażaków PSP jest członkami OSP.

Pokazuje to jak bardzo jesteśmy związani, PSP daje potencjał organizacyjny i szkoleniowy, w połączeniu z zaangażowaniem i liczebnością OSP możemy zaoferować bardzo dobry system, sprawnie działający w celu niesienia pomocy naszym mieszkańcom i gościom.

Dzięki wielopoziomowemu wsparciu i połączeniu środków rządowych, samorządowych, środków różnorodnych funduszy możemy mieć sprzęt na miarę naszych czasów. Sprzęt nowoczesny i niezawodny, dzięki któremu nasza pomoc może być na najwyższym możliwym poziomie. Niezmienne w historii bielskich strażaków jest jeszcze jedno, cały czas patrzymy daleko za horyzont, poszukujemy coraz nowszych metod na zmieniające się zagrożenia współczesnego społeczeństwa. Cały czas dążymy do modernizacji naszego sprzętu, aby nadążać za rozwojem zagrożeń.

Dziękuję wszystkim, dzięki którym jesteśmy w tym momencie rozwoju.

Dzisiejsze wydarzenie jest również doskonałym momentem aby podziękować strażakom za działalność. Strażakom zawodowym jak i ochotnikom. Tym, których widać w czerwonych samochodach, ale również tym, których nikt nie widzi, którzy prowadzą działalność administracyjną, obsadom stanowisk kierowania. Podziękować również rodzinom i najbliższym strażaków, to dzięki waszej wyrozumiałości strażacy mogą pomagać innym.

To wszystko razem stanowi sprawny organizm, który co jakiś czas jest testowany. Przykład takiego testu mieliśmy w zeszłym tygodniu, kiedy w wyniku intensywnych opadów doznaliśmy powodzi błyskawicznej. W krótkim czasie do pomocy mieszkańcom miasta i powiatu ruszyło ponad 300 strażaków, zarejestrowaliśmy ponad 1200 interwencji, to ilość jaką rejestrują niektóre powiaty w Polsce w ciągu całego roku. My musieliśmy obsłużyć je w ciągu niespełna doby. Dziękuję strażakom działającym w terenie, z terenu miasta, powiatu, ale i z wielu powiatów województwa śląskiego, dziękuję strażakom na stanowiskach kierowania, strażakom zabezpieczającym logistykę, ale i służbom miejskim, powiatowym, gminnym. Był to przykład doskonałej współpracy, prawdopodobnie dzięki niej uniknęliśmy poszkodowanych wśród ludzi, oby tego typu zdarzenia nie powtarzały się w przyszłości.

Pragnę podziękować za pomoc w organizacji 160 lecia istnienia straży pożarnych w Bielsku-Białej.

Panu Prezydentowi, Zastępcom, oraz Pracownikom Urzędu Miasta Bielsko-Biała, oraz zakładów miejskich od Naczelników i Dyrektorów aż po pracowników merytorycznych. Bielskiemu Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Studiu Filmów Rysunkowych, Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, Komendzie Miejskiej Policji Bielskiej Straży Miejskiej, 18 Batalionowi Powietrzno - Desantowemu, Wojskowemu Centrum Rekrutacji, Grupie Beskidzkiej GOPR.

Firmie Firmamental za wydanie książki - dziękuję panom za cierpliwość i życzę lepszych klientów w przyszłości,

Przedsiębiorstwom, dzięki którym mogliśmy w dniu wczorajszym przeprowadzić piknik strażacki, dziękuję państwu ponieważ wsparliście nas z dobroci serca.

Firmie Nobile, Arcelor Mittal Recykling, Eko-wtór Jakubiec, Aluprof.

Roman MarekwicaKomendant Miejski PSP w Bielsku-Białej

Zac / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała, MZK Bielsko-Biała, UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.