bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 25 czerwca 2024
  • wyświetleń: 85

Projektowanie małej łazienki z wanną - kluczowe wskazówki

Materiał partnera:

Projektowanie wnętrz, zwłaszcza tych mniejszych, jest ogromnym wyzwaniem. Wyzwanie staje się jeszcze większe, gdy robimy remont po raz pierwszy w życiu. Jeśli marzysz o kompaktowej, a jednocześnie wygodnej łazience, nie jesteś skazany wyłącznie na opcję z kabiną prysznicową. Oto nasze porady dotyczące aranżacji małej przestrzeni łazienkowej. Dziś opowiemy o wszystkich elementach, na które warto zwrócić uwagę oraz o najlepszych rozwiązaniach, dostępnych na rynku.

Projektowanie małej łazienki z wanną


Ergonomiczna organizacja przestrzeni z małą wannąW przypadku małej łazienki z wanną, najważniejsze jest ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych elementów. Punktem wyjściowym projektu powinny stać się wymiary pomieszczenia. Wokół wanny trzeba bowiem stworzyć na tyle dużo przestrzeni, by wejście i wyjście z niej mogło odbywać się w sposób swobodny i wygodny.

Należy także zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odstępów między toaletą, umywalką i pralką, tak, by ich użytkowanie nie kolidowało z drzwiami lub innymi urządzeniami. Oto optymalne odstępy, które należy zachować w małej łazience:

  • Przestrzeń przed wanną powinna wynosić co najmniej 70-80 cm x 100-110 cm.
  • Odległość między umywalką a toaletą nie powinna być mniejsza niż 20 cm.
  • Wannę należy umieścić w odległości minimum 20 cm od umywalki i toalety.


Najlepiej zwrócić się do doświadczonego projektanta, który pomoże w opracowaniu koncepcji łazienki zgodnie z wymogami.

Jak wybrać najlepszy typ wanny?Jeśli marzysz o wygodnej łazience, musisz zadbać o odpowiedni typ wanny. Najlepiej sprawdzają się wanny prostokątne, umieszczone w rogu pomieszczenia lub centralnie, w zależności od preferencji i projektu. Kolejna opcja, to mała wanna narożna, pozwalająca na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Nie zapomnij o funkcjonalności, ergonomii i estetyce. Wszystkie te elementy składają się na komfort użytkowania łazienki. Szczególną uwagę zwróć na wymiar praktyczny: systemy półek, wykorzystanie wnęk i niewielkich, wolnych przestrzeni. Tego typu rozwiązania są niezastąpione w małej łazience z wanną. I jeszcze jeden, interesujący pomysł - parawan ustawiony obok wanny, dla wygodnej i szybkiej kąpieli na stojąco. Dla podniesienia wizualnej atrakcyjności małej łazienki, doskonałe będą lustra i dekoracje w jasnych kolorach, optycznie powiększające przestrzeń.

Odpowiednie planowanie i uważne podejście do każdego szczegółu sprawi, że nawet bardzo mała łazienka w bloku, taka o powierzchni nie większej niż 3m2, stanie się równie funkcjonalna, estetyczna i przyjemna, jak duża łazienka w domu.