Informacje

  • 13 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 173

Czy da się stworzyć idealne miejsce pracy? O roli przestrzeni biurowej w codziennym funkcjonowaniu pracowników

Materiał partnera:

Dziś, kiedy świat pracy zmienia się w dynamicznym tempie, a większość firm przechodzi na tryb hybrydowy bądź całkowicie zdalny, organizacja przestrzeni w miejscu pracy nabiera zupełnie nowego charakteru. Firma nie jest dziś wyłącznie miejscem, do którego pracownicy przychodzą wykonać swoje zadania - środowisko może motywować, przyczyniać się do budowania relacji w zespołach lub wręcz przeciwnie: ograniczać i zmniejszać efektywność każdego z pracowników. Zrozumienie wpływu wnętrza na produktywność to wyzwanie, które jednocześnie stanowi klucz do stworzenia niezwykłej przestrzeni, która jest funkcjonalna i inspirująca dla osób, jakie decydują się w niej przebywać. Przestrzeń biurowa to jedno z miejsc, w których pracownicy spędzają znaczą część swojego czasu; środowisko wpływa na ich poczucie komfortu, bezpieczeństwo, a także efektywność. W erze, gdzie coraz większą wagę przywiązujemy do szczegółów, na właścicieli firm czekają zupełnie nowe zadania; jednym z nich jest właśnie odpowiednie urządzenie przestrzeni, w jakiej mają przebywać pracownicy.

ścianki działowe


Human-centric workplace, czyli nowa koncepcja projektowania przestrzeni biurowych



Human-centric workplace stanowi jedną z nowoczesnych koncepcji, która skupia się na stworzeniu przyjaznej pracownikowi przestrzeni biurowej, skoncentrowanej na zaprojektowaniu środowiska z uwzględnieniem funkcjonalnych potrzeb związanych z wykonywanym zadaniem, stawiając na pierwszym miejscu komfort oraz dobro ludzi. Koncepcja stanowi wyraz autentycznej troski oraz empatii wobec potrzeb pracowników; jej twórcy zakładają, że otoczenie biurowe odgrywa istotną rolę w całym sukcesie biznesowym, tym samym uwypuklając znaczenie humanizacji miejsc pracy. Wierzy się, że przyjazna dla zatrudnionych osób przestrzeń biurowa ma nie tylko zwiększyć efektywność wykonywanych zadań, lecz również poprawić jakość funkcjonowania podczas kilku godzin pracy. Pod uwagę bierze się takie aspekty jak między innymi:

  • Dostęp do naturalnego światła - odpowiednie rozmieszczenie stanowisk pracy jest w stanie znacznie poprawić nastrój, zwiększyć koncentrację oraz poprawić jakość snu pracowników; od projektantów wymaga się między innymi dążenie do zmaksymalizowania dostępu do światła naturalnego, zapewniając przy tym zarówno rolety jak i żaluzje pozwalające na kontrolę jego intensywności, a w razie potrzeby także jego ograniczenie. W miejscach, w których nie ma możliwości ekspozycji stanowiska pracownika na światło naturalne, należy wyposażyć biurka w specjalne lampy stołowe, które zapewnią oświetlenie sprzyjające pracy w skupieniu;
  • Ergonomię przestrzeni - wszystko, co znajduje się w obrębie przestrzeni biurowej, powinno mieć swoje przeznaczenie. Jeżeli natomiast chodzi o stanowiska pracy, zasady ergonomii są w tej kwestii bardzo przejrzyste: wymaga się, by krzesła, biurka i wszelkiego typu sprzęty, z jakich na co dzień korzystają pracownicy, były w pełni dopasowane do ich aparycji oraz preferencji, zapewniając bezpieczną dla kręgosłupa postawę;
  • Strefy relaksu - nowoczesne biura coraz częściej przywiązują wagę do obecności strefy chillout w przestrzeni; to właśnie tam pracownicy mogą spędzić swoją przerwę na wygodnych, miękkich kanapach, całkowicie skupiając się na chwili wytchnienia.
  • Wielofunkcyjna przestrzeń dopasowana do potrzeb - open space odchodzi na bok, a wszystko to na rzecz elastycznego wykorzystania przestrzeni, w której można zarówno pracować grupowo, jak i wykonywać swoje obowiązki w poczuciu niemal maksymalnej prywatności. W obliczu zróżnicowanych potrzeb pracowników, firmy decydują się na zastosowanie specjalnych ścianek działowych, dzięki którym bez problemu mogą dokonać podziału przestrzeni. Takie rozwiązania oferuje między innymi firma Omega System, która na swojej stronie, www.zabudowa.info.pl/scianki-biurowe/dzialowe/, prezentuje zainteresowanym szereg dotychczas zrealizowanych zamówień.


Ile pracowników, tyle potrzeb - jak pogodzić je wszystkie, tworząc przestrzeń biurową?



Od nowoczesnych środowisk pracy wymaga się, by uwzględniały one różne role, w które codziennie wchodzą pracownicy. Jedni by wykonać projekt potrzebują dodatkowych konsultacji oraz współpracy z innymi osobami z działu, podczas gdy inni najlepiej pracują wtedy, gdy są oddzieleni od innych pracowników oraz hałasów, jakie ci mogą wytwarzać. Zakłada się, że innowacyjna przestrzeń biurowa powinna dawać pracownikom możliwość wyboru oraz kontroli tego, w którym miejscu będą wykonywać powierzone im zadania - może być to część open-space, a jednocześnie może być to budka akustyczna. W związku z tak zróżnicowanymi potrzebami, stworzenie godnej przestrzeni biurowej może stanowić nie lada wyzwanie; na szczęście dziś mamy do czynienia z szeregiem różnego typu zastosowań, takich jak ścianki działowe czy specjalne panele akustyczne, które są w stanie pomóc stworzyć miejsce odpowiadające na różne wymagania czy preferencje pracowników. Pamiętaj: to, gdzie przebywasz może mieć na Ciebie większy wpływ niż jesteś w stanie sobie wyobrazić!