Informacje

  • 17 lutego 2025
  • wyświetleń: 199

PIT-37 - Kto rozliczy się tym rodzajem PIT-u?

Materiał partnera:

W Polsce rozliczenie podatkowe jest corocznym obowiązkiem, który spoczywa na każdej osobie uzyskującej dochody. W sezonie podatkowym, który przypada na początku roku, wielu podatników zadaje sobie pytanie, który formularz PIT powinni wypełnić, aby prawidłowo rozliczyć swoje dochody uzyskiwane na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Najczęściej właściwym jest PIT-37.

Linkhouse


PIT-37 - co to jest?



Formularz PIT-37 to deklaracja roczna, która służy do rozliczenia dochodów uzyskanych za pośrednictwem płatnika. To najczęściej pracodawca, zleceniodawca czy organ ubezpieczeniowy. PIT-37 jest wykorzystywany przez osoby, które otrzymują wynagrodzenie netto, a więc po potrąceniu obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Obliczaniem zaliczek na podatek dochodowy oraz innych składek zajmuje się płatnik, co ułatwia pracownikowi proces rozliczenia. Trzeba też sprawdzić, czy nie odlicza się minimalnego podatku dochodowego.

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego PIT-37 jest jednym z podstawowych formularzy służących do obliczania rocznego podatku dochodowego w Polsce. Wypełnia go około 80% podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie uzyskują dochodów z innych źródeł (na przykład Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) niż te, które są rozliczane przez płatnika.

PIT-37 - dla kogo jest ten formularz?



Formularz PIT-37 https://www.podatnik.info/publikacje/pit-37-co-to-jest-do-czego-sluzy-i-dla-kogo-jest-przeznaczona,5564ba jest przeznaczony dla osób fizycznych, które osiągnęły dochody z tytułu stosunku pracy, zleceń, umów o dzieło, zasiłków przedemerytalnych, emerytur, rent oraz innych dochodów pomniejszonych o koszty uzyskania przychodów uzyskanych poprzez płatnika czy też należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną. Warto podkreślić, że formularz ten dotyczy jedynie tych podatników, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Tym samym PIT-37 jest wykorzystywany do rozliczania dochodów uzyskiwanych w ramach umów cywilnoprawnych, pracy etatowej, zasiłków pieniężnych czy świadczeń z ubezpieczeń społecznych, a także innych rodzajów dochodów. Mogą to być przychody z praw autorskich czy z najmu nieruchomości.

PIT-37 może także wypełnić osoba, która uzyskała przychody z tytułu świadczeń chorobowych lub innych form pomocy społecznej.

Deklaracja PIT - jak wypełnić PIT-37?



Wypełnianie deklaracji podatkowej na https://www.podatnik.info/ nie jest procesem skomplikowanym, o ile dysponuje się odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi uzyskane dochody. Należy zacząć od zebrania wszystkich niezbędnych danych. To po prostu formularze PIT-11, PIT-8C, PIT-40A oraz wszelkie inne dokumenty potwierdzające uzyskane dochody. PIT-11 zawiera informacje o wynagrodzeniach wypłaconych przez płatnika (np. pracodawcę).

Następnie należy wprowadzić dane osobowe podatnika - numer PESEL, NIP, dane adresowe oraz inne niezbędne informacje. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie dochodów z różnych źródeł. Mogą to być wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, działalności wykonywanej osobiście, emerytury, renty, dochody z najmu czy inne formy dochodów. Uwzględnia Podatnicy, którzy chcą skorzystać z odliczeń, takich jak ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna czy ulga internetowa, powinni je odpowiednio uwzględnić w formularzu. Na podstawie uzyskanych dochodów oraz zastosowanych ulg, oblicza się kwotę podatku dochodowego, którą należy zapłacić lub którą podatnik może otrzymać w formie zwrotu.

Na koniec wypełniony zeznanie podatkowe PIT-37 należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika. Inną opcją jest program do pit 37. W ten sposób proces rozliczenia online przebiega szybko i sprawnie, a aplikacje pomagają w poprawnym obliczeniu podatku oraz wskazaniu dostępnych ulg.

Jakie dochody z tytułu stosunku pracy można rozliczyć w PIT-37?



Druk PIT-37 przeznaczony jest głównie dla osób, które uzyskały dochody z tytułu stosunku pracy. Oznacza to, że formularz ten wypełnią osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło) oraz osoby, które otrzymują wynagrodzenie w ramach pełnienia innych funkcji, np. członkowie zarządów i rad nadzorczych.

Dochody te to przede wszystkim podstawowa pensja, która została wypłacona przez pracodawcę. Mogą to być też świadczenia wypłacane przez ZUS w przypadku choroby lub urlopu macierzyńskiego oraz premie i bonusy, czyli dodatkowe wynagrodzenia, które są częścią umowy o pracę.

Tylko w przypadku, gdy dochody zostały uzyskane w sposób inny niż przez płatnika (np. dochody z własnej działalności gospodarczej), PIT-37 nie będzie odpowiednim formularzem do rozliczenia.

Jak obliczyć podatek dochodowy w PIT-37?



Obliczenie podatku od przychodów ewidencjonowanych w ramach formularza PIT-37 odbywa się przy zastosowaniu skali podatkowej. W Polsce stosuje się dwie stawki podatku na ogólnych zasadach:

  • 12% dla dochodów do kwoty 120 000 zł,
  • 32% dla dochodów przekraczających tę kwotę.


Warto również pamiętać, że podatnicy mogą skorzystać z różnych ulg, które obniżają wysokość podatku. W PIT-37 można odliczyć m.in. ulgę na dzieci, ulgę rehabilitacyjną, ulgę internetową oraz inne ulgi dostępne w danym roku podatkowym.

Formularz PIT-37 jest jednym z najczęściej wypełnianych formularzy przez osoby, które uzyskują dochody za pośrednictwem płatników, takich jak pracodawcy czy zleceniodawcy. Jest to deklaracja roczna, która dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, emerytów, rencistów, a także osób, które uzyskały dochody z innych źródeł, takich jak najem nieruchomości czy wynagrodzenie za pełnienie funkcji w radach nadzorczych.

Wypełniając PIT-37 na zasadach ogólnych, ważne jest, aby dokładnie zbierać wszystkie niezbędne dokumenty i skorzystać z dostępnych ulg podatkowych. Dzięki temu można obniżyć wysokość należnego podatku lub uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Niezwykle ważne jest również, aby złożyć deklarację w odpowiednim terminie, który przypada na koniec kwietnia roku następującego po roku podatkowym.