bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 14 grudnia 2017
  • wyświetleń: 846

[ZDJĘCIA] Policjanci mówili o bezpieczeństwie pieszych w kościołach

Policjanci w kościele to w Bielsku-Białej i powiecie bielskim żadna nowość. W ten sposób mundurowi z bielskiej drogówki wspólnie z księżmi usiłują chronić życie pieszych. Stąd kolejne wizyty stróżów prawa na mszach świętych. Tym razem w bielskich kościołach pw. św. Stanisława i św. Maksymiliana, gdzie mundurowi mówili o bezpieczeństwie i rozdali ponad pół tysiąca odblasków.

Wizyty policjantów w kościołach odbywają się w ramach akcji „Świeć przykładem! Nie tylko w Adwencie”, w którą zaangażowani są księża z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Działania te honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego bielskiej komendy odwiedzają kościoły w mniejszych miejscowościach, a także te, w rejonie których dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych. W czasie nabożeństw przestrzegają wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Tłumaczą podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniają jak prawidłowo przekraczać jezdnię i być lepiej widocznym. To właśnie piesi, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, są najbardziej narażeni na wypadki, a noszenie odblasków na drogach może w znacznym stopniu poprawić ich bezpieczeństwo.

Policjanci rozdają uczestnikom nabożeństw elementy odblaskowe ufundowane przez Caritas i firmę ubezpieczeniową. Jednocześnie informują o obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcają także do noszenia elementów odblaskowych w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych - również na przejściach dla pieszych.

W najbliższych dniach planowane są kolejne wizyty w kościołach w Zabrzegu oraz Rybarzowicach.

Kampania skierowana jest do wszystkich osób, w szczególności do seniorów, bo to oni najczęściej giną na drogach. Kościół natomiast ma ogromny wpływ, siłę przebicia i autorytet, stąd prośba o wsparcie akcji przez duchownych. Informacja podana przez księdza lub katechetę może znacznie skuteczniej aniżeli apele policji dotrzeć do osób starszych.

Policjanci mówili o bezpieczeństwie pieszych w kościołach · fot. KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.