Najpopularniejsze

  • 22 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 279

Czy można stosować ashwagandhę, będąc na tabletkach antykoncepcyjnych?

Materiał partnera:

Ashwagandha (witania ospała) jest popularnym adaptogenem, który pomaga lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Przewlekłe napięcie nerwowe dotyka wielu kobiet, które poszukują naturalnych sposobów na jego zmniejszenie. Jedną z popularnych metod stanowią zioła, ale niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z pigułkami zapobiegającymi ciąży, dając efekty niepożądane lub obniżając ich skuteczność. Czy wolno stosować ashwagandhę, przyjmując tabletki antykoncepcyjne?

Czy można stosować ashwagandhę, będąc na tabletkach antykoncepcyjnych?
fot. Freepik


Pigułki antykoncepcyjne - popularna metoda zapobiegania ciąży



Nie tylko zioła, ale też niektóre leki i artykuły spożywcze mogą obniżać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Polega ona na dostarczaniu z zewnątrz syntetycznych substancji, które hamują owulację i tym samym zapobiegają zapłodnieniu. Antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się najwyższą skutecznością. Oznacza to, że kobiety, które stosują ją w sposób prawidłowy, rzadko zachodzą w nieplanowaną ciążę. Wynalezienie pigułki zrewolucjonizowało nasze życie, bo przywróciło nam kontrolę nad własną płodnością.

Co wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?



Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki, suplementy diety i zioła, powiedz o tym ginekologowi podczas przepisywania tabletek antykoncepcyjnych. Lekarz dysponuje stosowną wiedzą, dzięki której jest w stanie przewidzieć niepożądane interakcje i towarzyszące im skutki uboczne. Niektóre zioła, pokarmy, suplementy i leki wpływają na metabolizm, co może obniżać skuteczność pigułek antykoncepcyjnych.

Wykazano, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych zmniejszają:

  • niektóre antybiotyki,
  • antydepresanty,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • leki przeciwwirusowe,
  • leki przeczyszczające,
  • grejpfrut i sok grejpfrutowy,
  • dziurawiec,
  • dzięgiel chiński,
  • babka płesznik,
  • pluskwica groniasta.


Ashwagandha nie znajduje się na powyższej liście i uchodzi za relatywnie bezpieczną. Zaleca się jednak, aby między pigułkami a popularnym adaptogenem zachować co najmniej 4-godzinny odstęp, który zapobiega niepożądanym interakcjom. Najlepiej byłoby, gdybyś pigułki zażywała rano, a ashwagandhę wieczorem - gdy zależy Ci na wsparciu snu. Gdy natomiast pragniesz mieć więcej energii w ciągu dnia, rano sięgaj po suplement diety z witanią ospałą, a wieczorem po tabletki antykoncepcyjne.

Reasumując, kiedy stosowana jest ashwagandha, a tabletki antykoncepcyjne chronią Cię przed nieplanowaną ciążą, zachowaj co najmniej 4-godzinny odstęp między nimi. Nie istnieją jednak żadne naukowe dowody, aby wspomniane produkty wchodziły ze sobą w interakcje. Wspomniany adaptogen nie obniża skuteczności antykoncepcji.

Ashwagandha - naturalny sposób na stres



Ashwagandha (witania ospała) nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym. Należy bowiem do adaptogenów, czyli starannie wyselekcjonowanej grupy ziół, które pomagają człowiekowi lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Jednocześnie mogą przyczyniać się do odzyskania homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi. Wszystkie omawiane rośliny łączy brak właściwości toksycznych, odurzających i uzależniających.

Zauważono, że ashwagandha pozwala lepiej radzić sobie z napięciem nerwowym, którego doświadcza wiele osób w związku z pracą, nauką i wyzwaniami życia codziennego. Nasz mózg nie odróżnia strachu (odpowiedzi na realne zagrożenie) od lęku (reakcji na wyobrażone niebezpieczeństwo), dlatego w obu przypadkach działa podobnie. Gdy zamartwiamy się potencjalną podwyżką czynszu wynajmowanego mieszkania, oddziałuje na nas kortyzol. Osłabia on system odpornościowy, pogarsza pamięć, koncentrację i nastrój. Poza tym podwyższa ciśnienie krwi. Ashwagandha pomaga lepiej tolerować stres, przez co zapobiega tym zgubnym skutkom.

Witania ospała - wsparcie funkcji poznawczych i zdrowego snu



Sprawne funkcje poznawcze pozwalają poszerzać wiedzę, dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe i podejmować właściwe decyzje. Stanowią nieoceniony atut na rynku pracy, który zmienia się dynamicznie w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Ashwagandha wspomaga pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Zaleca się jej suplementację studentom i pracownikom umysłowym.

Wiele kobiet z powodu przewlekłego stresu ma wyostrzone zmysły i nie potrafi zmrużyć oczu. Kortyzol, który wzmaga czujność, dawniej zwiększał szanse na przetrwanie. Dziś zaś przyczynia się do deprywacji snu. Ashwagandha wykazuje działanie tonizujące i wyciszające, dlatego wspiera nocny wypoczynek.