Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

OC krótkoterminowe – kto może z niego skorzystać?

Standardowa umowa komunikacyjnego ubezpieczenia OC zapewnia ochronę ubezpieczeniową przez 12 miesięcy. W pewnych przypadkach możliwe jest skorzystanie z krótkoterminowego OC, które obowiązuje przez krótszy czas. Co warto o nim wiedzieć, na jak długo zawierana jest umowa i ile kosztuje taka ochrona ubezpieczeniowa?

Krótkoterminowe OC – kiedy możliwe?
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy. W art. 27 ustawy opisano wyjątki od tej reguły. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC dostępne jest w przypadku pojazdów:

  • Wolnobieżnych – zaliczamy do nich takie pojazdy, które ze względu na swoją konstrukcję nie przekraczają prędkości 25 km/h. Nie dotyczy to jednak ciągników rolniczych. W tym przypadku minimalny okres ubezpieczenia nie może trwać krócej niż przez 3 miesiące.
  • Historycznych – za pojazdy historyczne uznaje się takie auta, które mają więcej niż 40 lat lub więcej niż 25 lat, o ile zostały uznane przez rzeczoznawcę lub biegłego za unikatowe. W tym przypadku możliwe jest zawarcie kilku umów krótkoterminowego OC w ciągu roku, ale minimalny czas trwania jednej polisy powinien wynosić co najmniej 30 dni.
  • Zarejestrowanych czasowo – nie chodzi tutaj o ubezpieczenie na czas oczekiwania na otrzymanie stałego dowodu rejestracyjnego, a o takie przypadki, kiedy kierowca chce przetransportować swój pojazd za granicę.
  • Zarejestrowanych za granicą – dotyczy to samochodów zakupionych w krajach Unii Europejskiej, które mają być zarejestrowane w Polsce. Przed wjazdem na terytorium kraju możesz kupić tzw. ubezpieczenie graniczne, które będzie obowiązywać przez 30 dni. Kolejna umowa ubezpieczenia OC powinna być już standardowa.
  • Sprzedawanych w komisach – firmy, które prowadzą działalność polegającą na handlu samochodami mogą zawierać umowy krótkoterminowego OC.

Jeśli kupiłeś samochód z komisu, to pamiętaj, że prawdopodobnie ma on wykupione ubezpieczenie OC tylko na 30 dni. Ochrona ubezpieczeniowa nie przedłuży się. Musisz w takim przypadku zawrzeć nową umowę z ubezpieczycielem, ale nie będzie to już krótkoterminowe OC. Pamiętaj, że w komisie możesz również trafić na pojazd, który będzie własnością klienta tej firmy i wtedy powinien on mieć zawartą umowę na 12 miesięcy. W takim przypadku możliwe, że ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać jeszcze długo, ale równie dobrze może wygasnąć w ciągu kilku dni.

Gdzie kupić krótkoterminowe OC?

Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego możesz zawrzeć w towarzystwie ubezpieczeniowym, ale nie zawsze będzie to możliwe online. Czasami pozostanie ci tylko zgłoszenie się do placówki towarzystwa i zawarcie umowy na miejscu. Koszt takiej ochrony z reguły jest stosunkowo wysoki w porównaniu do standardowej polisy OC. Kluczowe jest jednak to, że poza okresem ubezpieczenia pomiędzy polisą standardową i krótkoterminową nie ma większych różnic. Zakres ochrony jest dokładnie taki sam, podobnie jak sumy gwarancyjne, które wynoszą 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Minimalny dopuszczalny okres krótkoterminowego OC wynosi 30 dni. Ważną zasadą dotyczącą tego ubezpieczenia jest to, że nigdy nie przedłuża się ono automatycznie – nie musisz w związku z tym składać wypowiedzenia umowy.

Jeśli korzystając z krótkoterminowego OC spowodujesz szkodę ubezpieczonym pojazdem, to pogorszysz historię przebiegu swojego ubezpieczenia. Tym samym spowoduje to najprawdopodobniej wzrost składki na OC za kolejną umowę, o ile towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie poszkodowanym. Nie zawsze tak się dzieje. Czasami sprawcy mało kosztownych szkód decydują się naprawić je z własnych środków, żeby uniknąć wyższej ceny ubezpieczenia w kolejnych lata korzystania z ochrony.

Więcej informacji motoryzacyjnych znajdziesz na blogu https://www.smartdriver.pl/

Materiały partnerów

22 lut 2021
Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?Klasyfikacja opon samochodowychOpony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z...
22 lut 2021
Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży jednośladem. Dlatego podstawą ich wyposażenia są kaski motocyklowe. Chronią one głowę przed urazami spowodowanymi wypadkiem lub kolizją, a także zapewniają komfort podczas podróży. Mimo że kask otula całą głowę, gwarantuje...
07 sty 2021
W 2018 roku weszły w życie zmiany dotyczące konsekwencji, za przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym. Obecnie za to przewinienie grozi nam utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Jak wygląda procedura w tym przypadku? Co zrobić, by odzyskać uprawnienia?Zmiany, które weszły w życie w 2018...

Partnerzy medialni