Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – jakie wybrać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane formy ochrony. Poznaj je i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Ubezpieczenia komunikacyjne są obecnie łączone w pakiety. Aby obniżyć ich ceny ubezpieczyciele układają je bardzo elastycznie. W praktyce możemy kupić obowiązkowe OC, a ponadto dobrać sobie któreś z tańszych ubezpieczeń dodatkowych, na przykład mini casco i/lub NNW. Zobacz jaki jest ich zakres i czy warto je kupić?

Ubezpieczenie AC

AC (autocasco) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym i w przeciwieństwie do OC nie jest regulowane ustawą, czyli jego zakres zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej ochronie podlegają szkody, które powstały wskutek:

  • kolizji z innym pojazdem lub pojazdami, przedmiotem, osobami czy zwierzętami;
  • zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie;
  • działań sił natury lub zdarzeń losowych;
  • działań czynnika termicznego lub chemicznego.

AC nie zawsze obejmuje kradzież pojazdu lub jego wyposażenia. W przypadku tego typu świadczenia, jeśli zakres ochrony obejmował określone zdarzenia, to ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie lub likwidowane są szkody. Dlatego wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić szczególną uwagę co w rzeczywistości ono oferuje. 

Minicasco

Minicasco polecane jest osobom, które uważają, że AC zawiera zbyt szeroki zakres ochrony lub po prostu za dużo kosztuje. Najczęściej ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody całkowite, czyli takie, w których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu, uszkodzenia wynikające z pożaru (rzadziej wynikające z innych żywiołów) i kradzieży.

Ubezpieczenia typu minicasco nie są w Polsce popularne – ma je w ofercie jedynie kilka towarzystw.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewnia odszkodowanie za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu w wyniku zdarzenia komunikacyjnego. Najczęściej spotykamy dwa warianty ubezpieczenia NNW: tylko dla kierowcy oraz dla kierowcy i pasażerów.

Wysokość odszkodowania z NNW zależy od dwóch rzeczy: określonego procentowo stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia. Od sumy ubezpieczenia zależy również wysokość składki. Z ubezpieczenia NNW można także dostać zwrot kosztów leków i środków opatrunkowych czy dojazdów do lekarzy.

Wykupienie ubezpieczenia NNW dla kierowcy jest na pewno dobrym pomysłem. Z tego rodzaju polisy dostanie on odszkodowanie nawet jeśli sam będzie sprawcą wypadku. Poszkodowani pasażerowie mogą zawsze dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy – niezależnie od tego, czy sprawcą będzie kierowca samochodu, w którym się znajdowali, czy innego auta. Dlatego NNW pasażerów nie jest jednak aż tak potrzebne jak NNW kierowcy. 

Assistance

Assistance zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem w zakresie pomocy technicznej i medycznej. Pomoc w ramach tego rodzaju ubezpieczenia udzielana jest w razie wypadku czy awarii pojazdu. Może polegać, na przykład na udostępnieniu informacji o lokalizacji najbliższego serwisu, naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia, dostarczeniu paliwa lub uruchomieniu silnika, holowaniu, wynajmie pojazdu zastępczego, zakwaterowaniu w hotelu, umożliwieniu kontynuacji podróży lub powrotu. Najczęściej usługi są świadczone całodobowo. Aby z nich skorzystać, wystarczy zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela.

Z reguły podstawowy pakiet assistance jest oferowany bezpłatnie jako dodatek do polisy OC lub pakietu OC+AC. Ten rodzaj usługi jest najpopularniejszy. 

Ubezpieczenie auto szyba

Ubezpieczenie auto szyba pozwala uzyskać pomoc finansową od firmy ubezpieczeniowej, gdy dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia szyby samochodowej, bez konieczności korzystania z polisy autocasco. Ta dobrowolna polisa chroni przede wszystkim przednie, tylne i boczne szyby. Najczęściej można wykupić ją razem z AC lub osobno, po opłaceniu dodatkowej składki.

Ubezpieczenie opon
Ubezpieczenie opon gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia opon, dętek czy kół w aucie. Standardowo dostępne jest w ramach Assistance lub może być kupowana osobno.

Materiały partnerów

26 lut 2021
Niemcy to bardzo popularny kierunek, jaki wybierają Polacy, którzy planują podjąć pracę za granicą. Nie brakuje wśród nich mieszkańców Małopolski, którzy decydują się na ten krok pomimo sporej odległości, jaka dzieli ich region od granicy z Niemcami. Jak wygodnie dojechać do pracy w Niemczech?...
22 lut 2021
Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?Klasyfikacja opon samochodowychOpony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z...
22 lut 2021
Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży jednośladem. Dlatego podstawą ich wyposażenia są kaski motocyklowe. Chronią one głowę przed urazami spowodowanymi wypadkiem lub kolizją, a także zapewniają komfort podczas podróży. Mimo że kask otula całą głowę, gwarantuje...

Partnerzy medialni