Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Jak postępować w przypadku kolizji?

Nie byłeś nigdy uczestnikiem kolizji? Świetnie! Niestety jednak, sytuacje takie zdarzają się na polskich drogach codziennie. Ważne jest więc, aby wiedzieć, jak wówczas postępować, zarówno w przypadku prowadzenia własnego, jak i wypożyczonego auta.

Kolizja czy wypadek?

Pamiętajmy, że kolizja to nie to samo, co wypadek. Kolizja może być mniej lub bardziej groźną stłuczką, w jej wyniku jednak nikt nie ucierpiał. Z wypadkiem mamy do czynienia, gdy co najmniej jeden z jego uczestników odniósł obrażenia ciała lub poniósł śmierć.

O ile w przypadku wypadku wezwanie policji i karetki jest niezbędne, o tyle nie musimy wzywać służb, gdy dojdzie jedynie do stłuczki. Policję wezwiemy jednak w przypadku, gdy:

• • Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia

• • Uczestnicy nie zgadzają się w kwestii tego, kto spowodował kolizję

• • Podejrzewamy, że uczestnik kolizji może się znajdować pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

• • Sprawca nie posiada wymaganych dokumentów

• • Jeden z uczestników prowadził pojazd użyczony

• • lub z wypożyczalni

Jak postępować?

Gdy dojdzie do stłuczki, nie panikuj! Postaraj się też powstrzymać negatywne emocje – pozostali uczestnicy również są zestresowani. Zapamiętaj położenie aut i przebieg zdarzenia. Możesz wykonać szybkie zdjęcia lub zaznaczyć kredą ustawienie kół pojazdów na ulicy. Następnie, jak najszybciej usuń pojazd z drogi, tak by nie hamować ruchu i nie powodować zagrożenia. Jeśli auta są unieruchomione, włącz światła awaryjne, nałóż kamizelkę odblaskową i ustaw trójkąt ostrzegawczy.

Wówczas można przystąpić do rozmów. Jeśli sprawca przyznaje się do winy, sprawa może zostać załatwiona bez wzywania policji. Należy wówczas spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, w którym opiszemy przebieg i okoliczności zdarzenia oraz powstałe uszkodzenia. Warto wydrukować gotowy wzór i mieć go przy sobie w samochodzie. Jeśli go nie posiadamy, wystarczy odręcznie spisany dokument, zawierający dane sprawcy i poszkodowanego, numery rejestracyjne pojazdów, numery polisy OC sprawcy i nazwę jego ubezpieczyciela oraz podpisy obu uczestników. Uszkodzenia można udokumentować, robiąc zdjęcia telefonem. W ten sposób przyspieszymy wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Jeśli jednak nie ma zgody co do sprawstwa kolizji, należy zawiadomić policję.

Kontakt z ubezpieczycielem

Gdy spiszemy oświadczenie, musimy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i przekazać mu okoliczności zdarzenia. Nie ma konieczności wykonania telefonu od razu. Należy jednak pamiętać, że roszczenia związane z kolizją przedawniają się po upływie trzech lat. Po przekazaniu informacji, umawiamy się z rzeczoznawcą, który oceni wartość szkód. Jeśli nie jest ona zbyt wysoka, wiele firm oferuje usługę bezpośredniej likwidacji szkody: ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie i to on rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. W innym wypadku, poszkodowany sam zgłasza się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

Auto z wypożyczalni

Kolizja może się także zdarzyć, gdy prowadzimy auto z wypożyczalni. Wówczas nie spisujmy oświadczenia samodzielnie, a od razu wezwijmy na miejsce policję, która dokładnie ustali przebieg zdarzenia. Nie bójmy się także kontaktu z wypożyczalnią – może to być nawet naszym obowiązkiem. Jej pracownicy udzielą nam wszystkich niezbędnych informacji i poinstruują, jak mamy postępować.

Ubezpieczenie OC jest najczęściej wliczone w koszty najmu auta. Jeśli nie jesteśmy sprawcami kolizji, koszty naprawy pokryje firma ubezpieczeniowa. Gdy jednak doszło do niej z naszej winy, możemy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Doraźne wydatki, np. na lawetowanie, zostaną pokryte z kaucji. Część wypożyczalni oferuje jednak dodatkowe, płatne opcje ubezpieczenia, dzięki którym nie musimy się martwić kosztami napraw, nawet jeśli szkody powstały z naszej winy. Możliwość taką oferuje wypożyczalnia samochodów Gdańsk. Koszty dokupienia ubezpieczenia są niewielkie w porównaniu z tym, co możemy zaoszczędzić, jeśli przydarzy nam się kolizja drogowa.

Materiały partnerów

23 wrz 2021
Firma Jamat funkcjonuje na bielskim rynku od kilku lat. Niedługi okres wystarczył, by zwiększyła ona zakres swoich usług. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma w ofercie nie tylko dobór i montaż paneli fotowoltaicznych, ale także instalację urządzeń grzewczych, klimatyzacji, wentylacji, magazynów energii...
21 wrz 2021
Rynek samochodów typu SUV jest niemal przepełniony różnego rodzaju lepszymi bądź mniej udanymi konstrukcjami. Nawet osoba interesująca się w pewnym stopniu motoryzacją może mieć problem z wybraniem auta dostosowanego do swoich potrzeb. Kto produkuje najlepsze SUVy? To bardzo subiektywne pytanie,...
21 wrz 2021
Przetłuszczające się włosy są prawdziwym wyzwaniem. Aby na dłużej zachowały świeżość, wiele kobiet decyduje się na częstsze mycie. Zdarza się, że nawet dwa razy dziennie... Jednak to błędne koło, którego należy się wystrzegać.Przetłuszczające się włosy są prawdziwym wyzwaniem. Aby na dłużej...
17 wrz 2021
Dzisiaj w prawie każdym gospodarstwie domowym znajduje się przynajmniej jeden samochód. Na co dzień to właśnie ten środek transportu w dużym stopniu ułatwia nam życie, gwarantując szybkie i bezpieczne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Niestety, jak każda maszyna, nasze auto również może...
17 wrz 2021
Każda usterka w samochodzie jest odczuwalna dla domowego budżetu, jednak jedne mniej, drugie bardziej. Problemy z układem chłodzenia należą do tych drugich. Wielu kierowców uważa, że płyn chłodniczy to dodatek, któremu nie warto poświęcać zbyt wiele uwagi, ale to błąd. Nadmiernie przepracowany może...

Partnerzy medialni