Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Kaski motocyklowe — ochrona i bezpieczeństwo

Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży jednośladem. Dlatego podstawą ich wyposażenia są kaski motocyklowe. Chronią one głowę przed urazami spowodowanymi wypadkiem lub kolizją, a także zapewniają komfort podczas podróży. Mimo że kask otula całą głowę, gwarantuje dobrą widoczność drogi i jej otoczenia. Ponadto zabezpiecza oczy kierowcy przed kurzem, wiatrem czy owadami.

Wygodne i komfortowe kaski motocyklowe

Nowoczesne kaski motocyklowe są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Charakteryzuje je wykonanie z wysokiej jakości materiału, a także odpowiednie wygłuszenie. Warto pamiętać, że kask motocyklowy powinien mieć homologację. To specjalne pozwolenie na używanie go w kraju, gdzie został wyprodukowany. Wysokiej jakości kaski dla motocyklistów mają umieszczoną homologację w dwóch miejscach:

  • z tyłu kasku w formie naklejki,
  • przy zapięciu kasku w formie karteczki z numerami.

Wyściółka kasków motocyklowych jest miękka i dopasowuje się do kształtu twarzy. Ważne jest więc, aby kasku nie pożyczać. Osoby o szerszej głowie mogą rozciągnąć znajdujący się w środku materiał, przez co powstanie luz i kask nie będzie nas chronił w maksymalnym stopniu.

Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu podróży ważne jest to, aby wybrać kask motocyklowy w odpowiednim rozmiarze. Kask nie może być ciasny, ponieważ od razu odczujemy ucisk na głowie. Zbyt luźny kask nie ochroni jej dostatecznie na wypadek kolizji. Przy dużej prędkości może nawet się z niej zsunąć. Jeśli nie wiesz, jako rozmiar kasku wybrać, zapytaj specjalistów w sklepach motocyklowych. Przymierz kilka rozmiarów produktów od różnych producentów, abyś mógł wybrać najlepszy. 

Pamiętaj też, że kask dopasuje się do rozmiaru głowy dopiero po kilkuset kilometrach. Oznacza to, że na początku nawet dobrze dobrany kask może miejscami uciskać. To naturalne.

Kaski motocyklowe 
 rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kasków motocyklowych:

  • szczękowe — z otwieraną i podnoszoną szczęką. Polecane są szczególnie motocyklistom, którzy podróżują turystycznie, a także właścicielom chopperów. 
  • integralne  kaski dla motocyklistów sportowych, którzy osiągają duże prędkości na torze. Kaski integralny w większym stopniu chroni głowę podczas wypadku, ponieważ nie ma wypinanej szczęki, która w wyniku zderzenia może odpaść,
  • otwarte  kaski dla właścicieli skuterów i chopperów, którzy chcą nadać swojemu wizerunkowi charakteru i dopasować styl ubioru do motocykla,
  • crossowe  kaski motocyklowe przeznaczone do jazdy w terenie. Wyglądają masywnie, wymagają zakupienia specjalnych okularów, ponieważ nie mają szybki chroniącej oczy.

Wybór kasku motocyklowego musi być dopasowany do stylu jazdy, który preferujesz, a także motocykla. Dobrze jest kupić ubranie motocyklowe razem z kaskiem, jeśli chcesz zagwarantować sobie nie tylko ochronę, ale i dobry wygląd.

Kaski motocyklowe mogą być wyposażone w blendę przeciwsłoneczną. To dodatkowa szybka na wysokości oczu, którą opuszcza się specjalnym przyciskiem. Blenda chroni nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym i zapobiega mrużeniu oczy podczas jazdy. Jeśli Twój kask nie ma blendy, możesz w okularach przeciwsłonecznych. Po założeniu okularów może być Ci jednak ciasno w okolicy skroni.

 

Materiały partnerów

26 lut 2021
Niemcy to bardzo popularny kierunek, jaki wybierają Polacy, którzy planują podjąć pracę za granicą. Nie brakuje wśród nich mieszkańców Małopolski, którzy decydują się na ten krok pomimo sporej odległości, jaka dzieli ich region od granicy z Niemcami. Jak wygodnie dojechać do pracy w Niemczech?...
22 lut 2021
Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?Klasyfikacja opon samochodowychOpony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z...
22 lut 2021
Motocykliści doskonale wiedzą, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas podróży jednośladem. Dlatego podstawą ich wyposażenia są kaski motocyklowe. Chronią one głowę przed urazami spowodowanymi wypadkiem lub kolizją, a także zapewniają komfort podczas podróży. Mimo że kask otula całą głowę, gwarantuje...

Partnerzy medialni