Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

Klasy opon samochodowych – jak znaleźć odpowiedni model?

Wiele produktów można podzielić na klasy, rodzaje i inne wyróżniki. Tak samo jest w przypadku opon, które dzielą się na trzy segmenty. Nie jest to tylko podział cenowy. Co warto wiedzieć o klasyfikacji opon?

Klasyfikacja opon samochodowych

Opony samochodowe dzieli się na trzy główne klasy. Każda z nich różni się od siebie pod względem czynników, takich jak cena i jakość. Jednakże nie zawsze podział ten jest proporcjonalny do tego, jak to wygląda w praktyce. Czasami zdarza się, że opony należące do klasy średniej, jak na przykład Uniroyal (dostępne na https://www.sklepopon.com/opony/uniroyal) są równie dobre jak te, które można zakupić z najwyższej klasy premium.

Klasy opon to kolejno premium (wysoka), średnia (medium) i ekonomiczna (budżetowa). Warto podkreślić, że na ogólną jakość ogumienia składa się znacznie więcej niż tylko ogólny sposób ich wykonania. Są to czynniki o niebagatelnym znaczeniu, takie jak stopień technologicznych innowacji, oryginalność zastosowanych materiałów czy nawet cała ogólna wiedza, czyli know-how wykorzystane przy ich konstrukcji i produkcji.

Opony klasy premium

Opony klasy premium dedykowane są przede wszystkim samochodom średniej i wyższej klasy, które charakteryzują się wysokimi osiągami, a także pokonują wiele kilometrów w ciągu roku. Są tworzone, aby zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających kierowców. W modelach najwyższej klasy stosowane są najnowocześniejsze technologie, które często są pionierskimi w branży oponiarskiej. Dzięki rewelacyjnej konstrukcji bieżnika i materiałom wysokiej klasy, składających się na mieszankę, ogumienie to prezentuje wybitną przyczepność na mokrej powierzchni. Do tego dochodzi mniejszy opór toczenia, a także lepsze odczucia z jazdy.

Opony premium znajdują potwierdzenie swoich rewelacyjnych możliwości w różnych testach przeprowadzanych przez znane instytucje. Co roku czołowe miejsce zajmuje ogumienie najwyższej jakości. Oczywiście znakomite wykonanie przekłada się na cenę, dlatego za takie opony trzeba zapłacić więcej. Wśród czołowych przedstawicieli segmentu premium znajdziemy marki takie jak – Continental, Goodyear, Dunlop, Bridgestone czy Nokian.

Opony klasy średniej

Opony klasy średniej z powodzeniem mogą być wykorzystywane we wszystkich modelach samochodów. Sprawdzają się one w sportowych, jak i mniejszych, miejskich autach. Stopień zaawansowania technologicznego zastosowany w ich produkcji jest wysoki, ale nie może równać się z oponami klasy premium. Zwykle w przypadku ogumienia ze średniej półki, stosowane są rozwiązania, które kilka lat wstecz stanowiły nowość w klasie premium. Trzeba przyznać, że opony te cieszą się sporą popularnością ze względu na ich stosunek ceny do jakości. Osiągają one bardzo dobre wyniki w corocznych testach, czasem nawet doganiając klasę najwyższą. Wyróżnia je solidność oraz uniwersalność. Produkowane są one przez takie marki jak: Fulda, Firestone, Kumho oraz BFGoodrich.

Opony klasy ekonomicznej

W klasyfikacji opon ostatnią kategorię stanowią opony budżetowe. Charakteryzują się one najniższą ceną spośród wszystkich trzech klas. Ten typ ogumienia, dedykowany jest kierowcom poruszającym się głównie w obrębie miasta małym samochodem. W takich warunkach, na krótkich dystansach dobrze sprawują się przeciętne opony. Jednak w ogólnych corocznych testach, sprawdzających jakość poszczególnych klas opon, okazuje się, że w ogumieniu tym widoczne są poważne niedociągnięcia w kwestii radzenia sobie na mokrej nawierzchni.

Z opon ekonomicznych zadowolone będą osoby, które nie posiadają dużych wymagań co do jakości i stopnia technologii danego modelu opon. Warto jednak pamiętać, że jest to ogumienie dokładnie testowane i wyposażone w odpowiednie atesty. Z tego względu, zawsze pozostaną one lepszą opcją od zakupu używanych egzemplarzy. Opony klasy ekonomicznej dobrze spełnią swoje zadanie w codziennych krótkich trasach. Produkcją opon budżetowych zajmują się następujące marki – Dębica, Barum, Dayton, Matador czy Kormoran.

 

Materiały partnerów

02 sie 2021
Wyjątkowe donice gabionowe idealne do Twojego ogrodu! Możesz je wypełnić czym chcesz, wedle własnych potrzeb i upodobań. W tym artykule podsuwamy kilka pomysłów na fantastyczne aranżacje z ogrodowymi donicami gabionowymi. Sprawdź!Ogrodowe donice gabionowe - propozycja dla każdegoJuż od kilku lat...
30 lip 2021
Mała widoczność na drodze, czy to z powodu warunków zmniejszonej przejrzystości powietrza, czy nieodpowiedniego oświetlenia jezdni i pobocza, może być przyczyną wypadków. Niebezpieczeństwo stwarzają również miejsca, w których trudno włączyć się do ruchu z powodu zasłaniających drogę krzaków,...
22 lip 2021
Jeśli chcesz korzystać z najnowszego samochodu luksusowej marki, nie musisz go od razu kupować. Wystarczy, że zdecydujesz się na leasing BMW lub najem długoterminowy BMW bądź innego pojazdu. Obie formy finansowania pojazdów mechanicznych często są błędnie utożsamiane ze sobą. Tymczasem pomimo...
20 lip 2021
Zabytkowy Volkswagen, gdzie kupić?Z dużą dozą pewności nie znajdziemy go w komisie lub na współczesnej giełdzie. Z jednej strony coraz trudniej o taki pojazd poruszający się o własnych siłach, zatem dojazd do punktu sprzedaży mógłby być problematyczny. Z drugiej, dla ewentualnego pośrednika liczy...
07 lip 2021
Opakowania kartonowe wykorzystywane są w naprawdę sporej ilości różnych sfer gospodarczych. Są używane w handlu, usługach, gastronomii, instytucjach, transporcie. Dzięki nim towary są zabezpieczone przed uszkodzeniem i wymieszaniem. Jednak każdy, kto chociaż trochę orientuje się w kwestii opakowań...

Partnerzy medialni