bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Ogłoszenia

  • 12 lutego 2024
  • wyświetleń: 3090

To skrzyżowanie się często blokuje, ale ronda nie będzie. Są jednak inne rozwiązania

Mieszkańcy Komorowic mają dość wiecznie "zapchanego" skrzyżowania ulic Grażyńskiego i Mazańcowickiej. Sprawą zainteresował się bielski radny i zaapelował o budowę ronda. Ratusz wyjaśnia, że ronda nie będzie, ale są planowane inne rozwiązania.

Mazańcowicka
fot. Google Maps


W sprawie możliwości wykonania ronda na skrzyżowaniu ulic Mazańcowickiej i Grażyńskiego do władz Bielska-Białej interpelacje wystosował radny Tomasz Wawak. Jak podkreśla, skrzyżowanie jest ważnym punktem komunikacyjnym, który łączy Komorowice Śląskie z Komorowicami Krakowskimi.

- Mieszkańcy zwrócili moją uwagę na problemy z płynnością ruchu w tym miejscu. Przykładowo, pojazd jadący od strony zachodniej ulicą Mazańcowicką, który wykonuje manewr skrętu w lewo na ulicę M. Grażyńskiego, czasowo blokuje ruch samochodów, jadących za nim. Wykonywania manewrów nie ułatwia brak dodatkowych pasów do skrętów oraz intensywny ruch na tym skrzyżowaniu, które zlokalizowane jest w pobliżu strefy przemysłowej. Z kolei sterowanie ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej przyczynia się do ciągłej blokady tego miejsca - opisuje przedstawiciel bielszczan.

Radny przypomina też, że niedaleko usytuowane rondo im. Ireny Sendlerowej znacznie upłynniło ruch. Tu mogłoby być podobnie.

- Miejski Zarząd Dróg ma też w planach budowę rond m.in. na skrzyżowaniach ulic I. Daszyńskiego i Hałcnowskiej, Wyzwolenia i Krzemionki czy Wyzwolenia i W. Witosa. Prawdopodobnie podobna inwestycja na skrzyżowaniu Mazańcowickiej i Grażyńskiego pomogłaby udrożnić ruch - podkreślił Wawak.

Zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak wyjaśnia, że opisana lokalizacja skrzyżowania znajduje się w obszarze strefy przemysłowej.

- Przebudowa istniejącego skrzyżowania ul. Michała Grażyńskiego z ul. Mazańcowicką na rondo wiąże się z koniecznością zapewnienia przejezdności dla pojazdów ciężarowych, co z kolei dodatkowo wymusza przebudowę istniejącego wiaduktu kolejowego oraz istniejącego obiektu mostowego. W rejonie tym, od kilku lat trwały prace koncepcyjne i projektowe związane z budową kolejnego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Biała, od istniejącego, kończącego swój bieg przed ul. Mazańcowicką, do granicy z Gminą Czechowice-Dziedzice. W ramach tego projektu, Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej opracował projekt przebudowy skrzyżowania, zakładający wprowadzenie rozwiązań ułatwiających poruszanie się rowerzystom[i] - stwierdził wiceprezydent.

Ruśniak dodaje, że projekt uzyskał zatwierdzenie Wydziału Komunikacji w zakresie docelowej organizacji ruchu, ale potrzeba dopełnić jeszcze innych formalności w związku z rozbudową skrzyżowania oraz budową ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki.

- [i]Ścieżka rowerowa w kierunku Czechowic-Dziedzic (odcinek Velo Biała) została wpisana na listę projektów realizowanych w ramach Strategii ZIT Aglomeracji Beskidzkiej. Opisane powyżej zmiany w skuteczny sposób rozwiążą opisane przez pana radnego problemy. Mając na uwadze powyższe informuję, że MZD nie ma w planach budowy ronda na przedmiotowym skrzyżowaniu
- podkreślił Ruśniak.

raz / bielskiedrogi.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.