bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Ogłoszenia

  • 23 kwietnia 2024
  • 25 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 47860

[FOTO] Termin zakończenia budowy drogi S1 przesunięty! Znaleziska sprzed nawet 10 tys. lat

Nietypowe znaleziska znaleziono na trasie budowy drogi ekspresowej S1 między Dankowicami a Oświęcimiem. W Jawiszowicach natrafiono na ślady osadnictwa sprzed 7 do 10 tysięcy lat!

Znaleziska na trasie budowy drogi S1 · fot. GDDKiA


Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, na pierwszym z dwóch stanowisk archeologicznych odkryto zabytki tak zwanej kultury łużyckiej, występującej w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza (lata 1100-400 p.n.e.).

To osiem zagłębionych w ziemię obiektów archeologicznych. Sześć z nich to głębokie jamy zasobowe, które pierwotnie pełniły funkcję piwniczek. Pozostałe dwa to tzw. jamy posłupowe, a więc pozostałości po wbitych w ziemię drewnianych słupach, które stanowiły element nieuchwyconej w trakcie badań konstrukcji naziemnej. W trakcie eksploracji obiektów natrafiono również na fragmenty glinianych naczyń.

Na drugim stanowisku znajdowały się zabytki kultury mierzanowickiej, która rozwijała się w latach 2300-1800 p.n.e. Zarejestrowano sześć obiektów archeologicznych, z czego trzy to tzw. jamy posłupowe, będące pozostałościami po konstrukcjach drewnianych, dwie szeroko rozumiane jamy gospodarcze (dawne piwniczki) związane z funkcjonowaniem osady oraz obiekt określony jako rów. W wypełnisku jednego z obiektów w trakcie jego eksploracji natrafiono na trzy zabytki wykonane z krzemienia oraz 24 fragmenty ceramiki.

Ze względu na odkrycia, wykonawca został zobowiązany do wstrzymania robót w tej części placu budowy. W związku z tym zmianie uległ termin zakończenia robót - został przesunięty z 26 lipca br. na 5 czerwca 2025.

Zaawansowanie prac dla robót drogowych wynosi około 57 proc. Na ukończeniu są wzmocnienia podłoża pod konstrukcję drogi oraz nasypów drogowych. Aktualnie wykonawca skupia się na robotach nawierzchniowych, których zaawansowanie doszło do 35 proc. całego zakresu.

kr / bielskiedrogi.pl

źródło: GDDKiA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.