bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Wideo

 • 3 lipca 2019
 • 8 lipca 2019
 • wyświetleń: 9626

[WIDEO] Nie daj się zabić! Zacznij myśleć!

W miniony wtorek publikowaliśmy krótkie ostrzeżenie dotyczące zdefektowanego pojazdu na trasie ekspresowej S-52 w Bielsku-Białej. Na zjeździe do ulicy Warszawskiej od strony Cieszyna stał zaparkowany samochód z przebitym kołem. Trójkąt ostrzegawczy wystawiony tuż za pojazdem to w tej sytuacji kardynalny błąd, który może kosztować życie. Przepisy jasno definiują w jakiej odległości należy ustawić trójkąt.Autor filmu: nadesłane przez czytelnika / Patryk

Zgodnie z art 50. ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

 • na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;


 • na pozostałych drogach twardych;


 • poza obszarem zabudowanym – jeśli postój samochodu odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości


 • na obszarze zabudowanym – jeśli pojazd znajduje się w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.


Postój pojazdu należy sygnalizować w sposób następujący:

1. Na autostradzie lub drodze ekspresowej - przez:

 • włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,


 • umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;


2. Na pozostałych drogach:

 • poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,


 • na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.


Sygnalizowanie postoju musi trwać przez cały jego czas!

My mamy dla Was radę, którą naszym zdaniem warto sobie wziąć do serca. W sytuacji tak błahej awarii jaką jest przebite koło na drodze ekspresowej czy autostradzie, warto rozważyć zjazd z drogi za wszelką cenę w miejsce bezpieczne, nawet ryzykując całkowite zniszczenie opony i felgi. Zakup nowej opony to koszt 150-450 złotych w zależności od rodzaju i rozmiaru ogumienia. Regeneracja felgi wraz z malowaniem to maksymalnie 300-400zł. To dużo czy mało? Wyceńcie sobie sami własne życie.

Do naszej redakcji trafił film z wczorajszej awarii. Sami zobaczcie jak to wygląda z perspektywy nadjeżdżającego kierowcy.

Nie daj się zabić
fot. nadesłane przez czytelnika / Artur


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.