bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Wideo

  • 14 lipca 2019
  • wyświetleń: 6724

[WIDEO] Idziemy w dobrym kierunku! Idealny korytarz ratunkowy po wypadku na S-1 w Bielsku-Białej

W miniony piątek na trasie S-1 w Bielsku-Białej doszło do poważnego zdarzenia drogowego. Na jezdni w stronę Żywca samochód osobowy marki Volkswagen Passat z dużą siła uderzył w tył zaparkowanej na poboczu ciężarówki. Samochód został doszczętnie zniszczony. Kierująca nim kobieta potrzebowała pomocy medycznej. Droga została zablokowana i natychmiast utworzył się dość solidny korek. Pisaliśym o tym w artykule: [FOTO] Wypadek na S-1. Obwodnica w stronę Żywca była zamknięta!Autor filmu: Mateusz

W korku znalazł się ratownik medyczny w czasie wolnym od pracy. Gdy usłyszał na CB Radiu o wypadku, natychmiast ruszył na miejsce zdarzenia. Czy miał trudności z dojazdem? - Nie. Podobnie jak służby ratunkowe, które dotarły na miejsce kilka minut później, mógł poruszać się pięknie utworzonym korytarzem ratunkowym. Lokalni kierowcy stanęli na wysokości zadania. Zobaczcie jak to wyglądało na filmie z kamery samochodowej, zamontowanej w prywatnym pojeździe ratownika medycznego.

Na dzień dzisiejszy tego typu zachowania to dobra wola kierowców, którzy czerpią pozytywne wzorce z zachodu, gdzie tworzenie korytarza ratunkowego na drogach ekspresowych i autostradach jest ściśle określone przepisami. W Ministerstwie Infrastruktury powstał długo wyczekiwany projekt ustawy u ruchu drogowym, w którym zostanie uregulowane tworzenie korytarza ratunkowego.

Proponowane zmiany brzmią następująco:

„Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.1) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 9 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2-4 w brzmieniu:

„2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności pojazdu służb ratowniczych, kierujący pojazdem:

1) poruszający się lewym pasem ruchu, na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu, celem umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego;

2) poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu, na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, jest obowiązany do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa, a poruszający się pasami sąsiednimi po prawej stronie ruchu są obowiązani do usunięcia się z drogi pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów, celem umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego.

3. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, kierujący pojazdem poruszający się skrajnym pasem ruchu może wjechać na pobocze lub pas rozdzielający.

4. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany, z wyjątkiem pojazdu służby lub pomocy drogowej, zabrania się korzystania z pierwszeństwa pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym. Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po swoim uprzednio zwolnionym pasie ruchu dopiero po przejechaniu tym pasem pojazdu uprzywilejowanego”.

Zmiany mają wejść w życie 1 października 2019 roku. W uzasadnieniu resort przytoczył badania przeprowadzone przez austriacką agencję rządową, z których wynika, że utworzenie przez kierowców korytarza ratunkowego może przyspieszyć przybycie pojazdów ratunkowych do miejsc zdarzeń drogowych nawet o cztery minuty i zwiększyć tym samym szanse na przeżycie ofiar tych zdarzeń nawet o 40%.

Idziemy w dobrym kierunku


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.