bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Wideo

  • 8 lipca 2021
  • wyświetleń: 13327

[WIDEO] Groźna sytuacja w Łące koło Pszczyny: zderzenie rowerzystów na chodniku

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w środę, 7 lipca około godziny 19.25 w Łące na ul. Cieszyńskiej. Przy granicy z Pszczyną doszło do zderzenia dwóch rowerów poruszających się chodnikiem. Szczęśliwie nikomu nic poważnego się nie stało.Autor filmu: Szymon

Zdaniem autora nagrania, mężczyzna jadący w przeciwnym kierunku do ruchu pojazdów miał specjalnie wjechać w rowerzystkę. Trudno jednoznacznie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Najprawdopodobniej rowerzysta wystraszył się, że zjedzie z chodnika wprost pod koła ciągnika rolniczego i niefortunnie odbił trącając inny rower. Policja nie odnotowała ani wypadku, ani kolizji w tej okolicy. Najwidoczniej cykliści dogadali się we własnym zakresie bez udziału służb.

Warto przypomnieć, że jazda po chodniku jest zabroniona przepisami. Są jednak wyjątki:

  • Gdy jest się osobą dorosłą i porusza się rowerem wraz z dzieckiem (do lat 10). Dziecko powinno być przede wszystkim zaopatrzone w kask ochronny a dorosły musi dbać o jego bezpieczeństwo
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (te warunki muszą być spełnione łącznie).
  • Warunki pogodowe zagrażają rowerzyście bezpieczeństwu na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).


Przepisy jedno, zdrowy rozsądek drugie. Za nieuprawnioną jazdę po chodniku można dostać mandat w kwocie 50zł. Wielu rowerzystów świadomie wybiera jazdę po chodniku w trosce o swoje bezpieczeństwo. Praktyka pokazuje, że jeśli rowerzysta jedzie "normalnie" i z uwagą omija pieszych, to policjanci przymykają oko na takie zachowanie.

Groźna sytuacja w Łące koło Pszczyny: zderzenie rowerzystów na chodniku


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.