bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic.

Reklama

Wideo

  • 27 listopada 2022
  • 2 stycznia 2023
  • wyświetleń: 16205

[WIDEO] Nieudane wyprzedzanie. Czyja wina? Wyjaśniamy

Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło w Górkach Małych na ul. Breńskiej (pow. cieszyński). Szczęśliwie obeszło się bez poważnych strat w samochodach i ludziach, choć tak naprawdę mogło się skończyć fatalnie. W tego typu przypadkach wielu kierowców ma problem z prawidłową oceną sytuacji i uznaniem winy w przypadku kolizji. Poniżej znajdziecie anonimową ankietę, której wyniki potwierdzają, że jest problem z oceną sytuacji. Zapytaliśmy fachowca, jak to wygląda od strony przepisów.

Reklama


Opinia Piotra, autor bloga niebieski_ja
Jak świat długi i szeroki kierujący wykonują codziennie od kilku do kilkudziesięciu manewrów. Od prostych do tych najbardziej wymagających jakim jest np. wyprzedzanie. Ustawodawca jak zawsze nałożył na nas masę obowiązków. Oglądając noce nagranie mam wątpliwości czy każdy je zna.

Art. 24 PRD

1.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1)

ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu [Jest noc i występują opady atmosferyczne - widoczność wątpliwa]

2)

kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania [ nie występuje]

3)

kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu. [jak się okazuje dwa pojazdy zmieniają kierunek jazdy - w tym momencie powinno się zakończyć manewr wyprzedzania, ewentualnie kontynuować go z prawej strony]

Ponadto kierujący mija znak A-6a, informujący o dojeżdżania do skrzyżowania, gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania. Warto pamiętać, że kolejny mijany znak B-42 kończy zakaz wyprzedzania wyrażony znakiem a nie przepisem!

Co to czerwonego SUVa. Patrzcie w luterka, to nie boli. W razie kolizji trzeba się liczyć z 10 punktami karnymi oraz mandatem 2000 zł.


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.