bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Wideo

  • 15 listopada 2018
  • wyświetleń: 22236

[WIDEO] Alarmowo do wypadku! "Korytarz ratunkowy" oczami strażaków z Bielska-Białej

Wczoraj przed południem na drodze ekspresowej S52 doszło do wypadku z udziałem osobówki oraz samochodu ciężarowego. Strażakom udało się sprawnie dojechać na miejsce zdarzenia, dzięki utworzonemu przez samochody tzw. „korytarzowi życia” (inaczej korytarz ratunkowy: pas ruchu dla wozów strażackich, karetek pogotowia i innych pojazdów uprzywilejowanych, poruszających się w korku, między stojącymi samochodami).

O tym zdarzeniu pisaliśmy tutaj.Autor filmu: KM PSP Bielsko-Biała

Dzięki takiej postawie kierowców, czas dojazdu samochodów ratunkowych do miejsca wypadku znacząco się skraca, a co za tym idzie – zwiększają się szanse na uratowanie życia osobom poszkodowanym.

Korytarz życia / korytarz ratunkowy

Korytarz życia, inaczej korytarz ratunkowy (emergency corridor), to pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych, które poruszają się w korku, między stojącymi samochodami, tj. dla policji, straży pożarnej, karetki pogotowia ratunkowego, a także dla służb autostradowych, a nawet lawet i pozostałych służb, których zadaniem jest sprzątniecie miejsca wypadku.

Korytarz życia jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki. Tymczasem poszkodowani w wypadku nie mogą czekać, bo każda uciekająca sekunda jest na wagę czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Każdy kierowca powinien wiedzieć jak utworzyć korytarz. Oto kilka zasad:

• Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować - zjedź na bok pasa.
• Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki, zjedź od razu pozostawiając między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.
• W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
• W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Materiał profilaktyczny przygotowała i opracowała st. kap. mgr. inż. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Alarmowo do wypadku


Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.