bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 27 marca 2020
  • wyświetleń: 800

Czym jest flota samochodowa?

Materiał partnera:

Czym jest flota samochodowa?

Flota pojazdów samochodowych to mechanizm mający istotne znaczenie dla funkcjonowania poszczególnych firm, ponieważ odpowiedzialna jest za sukcesywne transportowanie towarów między poszczególnymi punktami. Chętnych na jej wdrożenie przedsiębiorców jest coraz więcej, decydując się zarówno na te z mniejszą ilością pojazdów, jak i większą. Posiadanie takowej staje się powoli synonimem efektywnie działającego biznesu.

Definicja floty pojazdowej

Flotą, taborem określanym zespół pojazdów mechanicznych należących i wykorzystywanych jedynie przez konkretną firmę. W zależności od preferencji może być wykorzystywana do transportowania dóbr i świadczenia usług spedycyjnych. Przez to wyróżniamy flotę osobową oraz ciężarową. Ta druga ma zresztą swój wewnętrzny podział grupę silnikową, wyróżniającą pojazdy ciężarowe i bezsilnikową dla wszelkiego rodzaju naczep. Wariant osobowy święci triumfy w przypadku branży taksówkarskiej, transportowej i wypożyczalni samochodów. To, jaka flota zostanie ostatecznie wybrana przez właściciela, poprzedzone powinno być szczegółową analizą wewnątrzfirmowych potrzeb. Miejscami bowiem ta osobowa wykorzystywana jest jednocześnie z transportową, jako premia pracownicza lub dodatek do wynagrodzenia, motywująca kadrę.

Aspekt zarządzania flotą samochodową

W jaki sposób można faktycznie sprawować pieczę nad flotą samochodową? Do grona najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych rozwiązań należy sprzęt w postaci monitoringu GPS. Wygląda to następująco: we wszystkich pojazdach floty montowane są lokalizatory pobierające różne typy informacji o pojeździe: jego aktualnej lokalizacji, stopniu eksploatacji paliwowej, czasu spędzonego za kierownicą przez pracownika i techniki prowadzenia bolidu. Te przekierowywane są do fleet managera (osoby specjalizującej się w koordynowaniu działań taboru). Znaczna część związanych z tym systemem aplikacji oferowanych jest w wersji mobilnej, co znacznie ułatwia działanie, również w terenie. Zebrane dane przyczyniają się do optymalizowania działalności transportowej przedsiębiorstwa, minimalizując koszty prowadzenia firmy (pilnowanie stopnia zużycia paliwa) i zwiększając bezpieczeństwo kadry. Idealnym przykładem jest rozwiązanie odVerizon Connect, które ciągle zyskuje na rynku nowych klientów pomagając im skutecznie zarządzać swoją flotą.

Podsumowanie

Wykorzystywanie floty samochodowej jest świetnym pomysłem w przypadku firm, które mają możliwości jej wdrożenia. W tym celu dobrze jest poradzić się specjalistów, mowa bowiem o zaawansowanej w wielu kwestiach inwestycji.

Czym jest flota samochodowa