bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 11 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 584

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzatorze

Materiał partnera:

Jeżeli mielibyśmy wskazać najważniejsze elementy podwozia, z pewnością wymienilibyśmy wśród nich amortyzatory. Są to części, które odpowiadają nie tylko za zwiększenie komfortu jazdy, ale również bezpieczeństwa. Warto, zatem posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tych podzespołów. Dzięki temu łatwiej wybrać najlepsze części. Dobrze jest również potrafić rozpoznać awarię amortyzatorów. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Amortyzator dostosowany do potrzeb

W zasadzie każdy amortyzator ma te sama zadania. Chodzi przede wszystkim o to, aby zniwelować drgania powstające w czasie jazdy. Każda, nawet najmniejsza nierówność powoduje pewne wstrząsy, przez które osoby obecne w kabinie pojazdu odczuwają dyskomfort. Ponadto drgania i wstrząsy sprawiają, że kierowca ma mniejsze panowanie nad torem jazdy. Jednak pomimo tych samych zadań, nie każdy amortyzator działa tak samo.

Zaglądając do kategorii amortyzator w Ucando.pl – internetowym sklepie motoryzacyjnym – zauważymy, że dostępne są tam części, które różnią się budową, a po części także sposobem działania. Przede wszystkim należy w tym miejscu wskazać na różnienie amortyzatorów na olejowe i gazowe. Te pierwsze to takie, które w całości wypełnione są jedynie olejem hydraulicznym. Natomiast amortyzator gazowy poza olejem, w odrębnej komorze, posiada również gaz. Jak się okazuje, przekłada się to na działanie podzespołu. Zasadniczo amortyzatory olejowe sprawiają, że zawieszenie jest miękkie, a więc wygodniejsze, jednak nie sprzyja szybkiej jeździe i nagłym zrywom. Natomiast ze względu na amortyzatory gazowe zawieszenie staje się twardsze. Sprzyja ono osiąganiu wyższych prędkości, jednak pokonywanie nierówności jest zdecydowanie mniej komfortowe.

Jak rozpoznać zużycie amortyzatora?

Jak każdy podzespół, również amortyzator z czasem ulega zużyciu. W takiej sytuacji konieczna jest jego wymiana. Jednak jak rozpoznać objawy zużytego, czy też zużywającego się amortyzatora? Jak dostrzec, że element ten uległ awarii? Objawy początkowo mogą być subtelne. Początkowo kierowca odczuwa, że drgania na nierównościach są nieco większe. Mogą pojawić się specyficzne dźwięki, takie jak stukoty czy syczenie. Możliwy jest również wyciek oleju hydraulicznego. Ostatni z objawów jest jednoznacznym sygnałem do tego, że konieczna jest wymiana amortyzatora. Można go zakupić m.in. we wspomnianym wcześniej sklepie internetowym Ucando.pl. Szeroki wybór części od wielu producentów sprawia, że każdy powinien znaleźć w ofercie coś dla siebie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzatorze