bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Informacje

  • 1 września 2020
  • wyświetleń: 433

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – jakie wybrać?

Materiał partnera:

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane formy ochrony. Poznaj je i wybierz najlepszą opcję dla siebie.

Ubezpieczenia komunikacyjne są obecnie łączone w pakiety. Aby obniżyć ich ceny ubezpieczyciele układają je bardzo elastycznie. W praktyce możemy kupić obowiązkowe OC, a ponadto dobrać sobie któreś z tańszych ubezpieczeń dodatkowych, na przykład mini casco i/lub NNW. Zobacz jaki jest ich zakres i czy warto je kupić?

Ubezpieczenie AC

AC (autocasco) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym i w przeciwieństwie do OC nie jest regulowane ustawą, czyli jego zakres zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej ochronie podlegają szkody, które powstały wskutek:

  • kolizji z innym pojazdem lub pojazdami, przedmiotem, osobami czy zwierzętami;
  • zniszczeń dokonanych przez osoby trzecie;
  • działań sił natury lub zdarzeń losowych;
  • działań czynnika termicznego lub chemicznego.


AC nie zawsze obejmuje kradzież pojazdu lub jego wyposażenia. W przypadku tego typu świadczenia, jeśli zakres ochrony obejmował określone zdarzenia, to ubezpieczony otrzymuje odszkodowanie lub likwidowane są szkody. Dlatego wybierając ubezpieczenie AC warto zwrócić szczególną uwagę co w rzeczywistości ono oferuje.

Minicasco

Minicasco polecane jest osobom, które uważają, że AC zawiera zbyt szeroki zakres ochrony lub po prostu za dużo kosztuje. Najczęściej ochroną ubezpieczeniową są objęte szkody całkowite, czyli takie, w których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu, uszkodzenia wynikające z pożaru (rzadziej wynikające z innych żywiołów) i kradzieży.

Ubezpieczenia typu minicasco nie są w Polsce popularne – ma je w ofercie jedynie kilka towarzystw.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) zapewnia odszkodowanie za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu w wyniku zdarzenia komunikacyjnego. Najczęściej spotykamy dwa warianty ubezpieczenia NNW: tylko dla kierowcy oraz dla kierowcy i pasażerów.

Wysokość odszkodowania z NNW zależy od dwóch rzeczy: określonego procentowo stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz sumy ubezpieczenia. Od sumy ubezpieczenia zależy również wysokość składki. Z ubezpieczenia NNW można także dostać zwrot kosztów leków i środków opatrunkowych czy dojazdów do lekarzy.

Wykupienie ubezpieczenia NNW dla kierowcy jest na pewno dobrym pomysłem. Z tego rodzaju polisy dostanie on odszkodowanie nawet jeśli sam będzie sprawcą wypadku. Poszkodowani pasażerowie mogą zawsze dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy – niezależnie od tego, czy sprawcą będzie kierowca samochodu, w którym się znajdowali, czy innego auta. Dlatego NNW pasażerów nie jest jednak aż tak potrzebne jak NNW kierowcy.

Assistance

Assistance zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem w zakresie pomocy technicznej i medycznej. Pomoc w ramach tego rodzaju ubezpieczenia udzielana jest w razie wypadku czy awarii pojazdu. Może polegać, na przykład na udostępnieniu informacji o lokalizacji najbliższego serwisu, naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia, dostarczeniu paliwa lub uruchomieniu silnika, holowaniu, wynajmie pojazdu zastępczego, zakwaterowaniu w hotelu, umożliwieniu kontynuacji podróży lub powrotu. Najczęściej usługi są świadczone całodobowo. Aby z nich skorzystać, wystarczy zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela.

Z reguły podstawowy pakiet assistance jest oferowany bezpłatnie jako dodatek do polisy OC lub pakietu OC+AC. Ten rodzaj usługi jest najpopularniejszy.

Ubezpieczenie auto szyba

Ubezpieczenie auto szyba pozwala uzyskać pomoc finansową od firmy ubezpieczeniowej, gdy dojdzie do uszkodzenia lub zniszczenia szyby samochodowej, bez konieczności korzystania z polisy autocasco. Ta dobrowolna polisa chroni przede wszystkim przednie, tylne i boczne szyby. Najczęściej można wykupić ją razem z AC lub osobno, po opłaceniu dodatkowej składki.

Ubezpieczenie opon
Ubezpieczenie opon gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia opon, dętek czy kół w aucie. Standardowo dostępne jest w ramach Assistance lub może być kupowana osobno.

Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – jakie wybrać