bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 grudnia 2020
  • wyświetleń: 1195

Zakup samochodu kiedyś, a dziś - zobacz co się zmieniło

Materiał partnera:

[h]Niegdyś dużą popularnością cieszyły się niedzielne giełdy samochodowe w większych miastach. Ludzie chcący sprzedaż lub kupić samochód wybierali się na całodniową wycieczkę na plac handlowy. Miało to swoje plusy i minusy, jednak te drugie dominowały.

[\h]

[h]Trzeba było dużo zachodu, by znaleźć dobre auto[\h]

Na plus można zaliczyć fakt, że samochód można było obejrzeć i dotknąć od razu, oraz pobieżnie sprawdzić jego stan techniczny. Tu się plusy kończą. Na minus można zaliczyć fakt, że ilość oferowanych pojazdów była stosunkowo niewielka. Na największych giełdach mieściło się maksymalnie 1000 samochodów. Przeważnie było to jednak maksymalnie kilkaset sztuk. Kolejnym minusem jest fakt, że kupujący nie miał możliwości sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, który go interesował. Giełdy odbywały się w niedzielę, a tego dnia na próżno było szukać niezależnego mechanika, który podjąłby się inspekcji pojazdu w dzień wolny od pracy. Na kupującym ciążyła także presja czasu i otoczenia, bowiem na jeden sprzedawany samochód często było kilku kupujących stojących za placami potencjalnego nabywcy, który nie miał dostatecznie dużo czasu by zastanowić się nad zakupem.

[h]Kiedyś to było[\h]

Równolegle do giełd samochodowych kwitły ogłoszenia w lokalnej prasie. Małe i słabej jakości zdjęcie okraszone krótkim, bo najczęściej maksymalnie 250 znakowym opisem dominowało w gazetach ogłoszeniowych. Większe i bardziej rozbudowane ogłoszenia kosztowały sprzedającego majątek i mogli sobie na nie pozwolić tylko zawodowi handlarze, których wówczas nie było tylu ilu obecnie. Ta gałąź handlu znacząco rozwinęła się dopiero w ostatnich latach. Kupujący samochód mógł także jeździć od komisu do komisu i szukać swojego wymarzonego samochodu. To było zadanie czasochłonne i niejednokrotnie wymagało dużego nakładu finansowego związanego z podróżami po regionie.

[h]Duch czasu i magia interesu[\h]

Obecnie kupujący samochód ma dziesiątki możliwości poszukiwania swojego nabytku w sieci Wszystko odbywa się najczęściej w domowym zaciszu bez ściągania ciepłych kapci. Mało tego - kupujący może online zlecić sprawdzenie pojazdu niezależnemu mechanikowi. Między innymi właśnie takie usługi oferują największe i najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe w sieci. Jednym z liderów tego internetowego rynku niezmienianie od lat jest Allegro, które oferuje szereg udogodnień dla kupujących i sprzedawców. Kategoriasamochody osobowe na Allegrocieszy się ogromną popularnością. Ogłoszenia motoryzacyjne są okraszone dobrej jakości zdjęciami, a sprzedawcy nie mają ograniczeń w ilości informacji przekazywanych potencjalnym klientom, dzięki czemu można znaleźć dokładne opisy pojazdów wraz z dużą ilością informacji dotyczących np. historii sprzedawanego pojazdu. Ponadto kupujący ma możliwość dokładnie przefiltrować ofert pod kątem pojazdu z konkretnymi parametrami. Na przykład może wyszukać samochody tylko z silnikiem diesla o konkretnym kolorze nadwozia czy rodzajem napędu.

[h]Coś się kończy, coś zaczyna[\h]

Czasy niedzielnych wycieczek na giełdę lub wielogodzinnego jeżdżenia od komisu do komisu minęły bezpowrotnie. Dziś każdy profesjonalny komis oferuje swoje pojazdy w sieci, a wizyta na placu komisowym to tylko formalność po wcześniejszym wyborze samochodu za pośrednictwem Internetu.