bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 czerwca 2021
  • wyświetleń: 480

Czytnik tachografu – jak działa i o czym pamiętać?

Materiał partnera:

Nowoczesny czytnik tachografu oraz kart kierowcy umożliwia regularny i zdalny odczyt danych oraz ich gromadzenie. Jak działa takie urządzenie, jak wybrać czytnik, który pozwoli na szybki i sprawny odczyt danych z tachografu cyfrowego czy karty kierowcy?

Obowiązek posiadania tachografów

W czerwcu 2019 roku wszedł w życie obowiązek posiadania inteligentnych tachografów. Nowoczesne urządzenia ograniczają możliwość manipulacji kierowców, ułatwiają też pracę służbom kontrolującym i pozwalają na zdalny odczyt danych. Dzięki nim ryzyko przegapienia terminu odczytu jest niewielkie – maksymalnym okresem dla odczytu karty kierowcy jest 28 dni, a dla tachografu cyfrowego 90 dni.

Urządzenia są dedykowane głównie firmom transportowym i spedycyjnym. Nowe rozwiązanie wprowadzone przez Unię Europejską nie pozwala na ingerencję w pracę urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców i szybką wykryją ew. próby manipulacji.

Jak działa tachograf?

Inteligentneczytnikitachografuposiadają systemy geolokalizacyjne. Odczyt odbywa się za pomocą czytnika podłączonego do komputera, zwykle znajdującego się w biurze firmy. Mają za zadanie usprawnić odczyt danych bez wzywania kierowcy do bazy czy robienia przerw, pozwalają na sprawne kontrole pojazdów prowadzone przez inspekcje na terenie UE i poprawiają bezpieczeństwo na drodze.

Jak wybrać dobrej jakości tachograf?

Tachograf w wersji 4.0 to dla przedsiębiorstw działających w branży spedycyjnej lub transportowej niezbędne urządzenie. Na rynku dostępne są różne modele ułatwiające ewidencję czasu pracy i usprawniają funkcjonowanie firmy. Na przykład TachoReader Basic to łatwe w obsłudze urządzenie kompatybilne z inteligentnymi tachografami, służące do szybkiego pobierania danych z tachografów oraz kart kierowców. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia?

Ważne, by tachograf był intuicyjny i prosty w obsłudze, pozwalał na kilka trybów pobierania danych i ściąganie informacji z tachografu oraz kart kierowcy w tym samym czasie, a także posiadał sygnalizację na temat postępu prac.Dobrze, jeśli jest solidnie wykonany, ma odporną na uszkodzenia obudowę i kilka opcji zasilania do wyboru.

Wiele nowoczesnych urządzeń działa w ten sposób, że nie trzeba pamiętać daty przeprowadzenia ostatniego odczytu z tachografu – urządzenie automatycznie pobiera dane od daty poprzedniego odczytu. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba pilnować terminów samodzielnie. Pozwala też szybko skopiować odczyty tachografu i kart kierowców na komputer dzięki złączu USB.

Czytnik tachografu – jak działa i o czym pamiętać