bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 29 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 836

Koszty życia drenują kieszenie. Jak sobie radzić w czasach inflacji?

Materiał partnera:

Podobnie jak w całym kraju, tak i w Bielsku-Białej koszty życia rosną z miesiąca na miesiąc, powodując coraz większe trudności finansowe mieszkańców. Wysoka inflacja jest jednym z najważniejszych obecnie problemów społecznych i gospodarczych, któremu w miarę możliwości warto przeciwdziałać w skali indywidualnej. Jak to zrobić?

Inflacja nie daje za wygranąZgodnie z podawanymi co miesiąc szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego, ceny produktów i usług w polskiej gospodarce rosną o ok. 15% w skali roku. To znaczy, że za towar, który 12 miesięcy temu kosztował 100 zł, obecnie trzeba zapłacić 115 zł. Oczywiście to tylko statystyka - uśredniona inflacja daje pewien ogólny obraz na temat wzrostów cen, jednak niektóre produkty i usługi drożeją bardziej, inne mniej. Jak sytuacja wygląda w Bielsku Białej?

Podobnie jak w innych miejscowościach w kraju, w ostatnich miesiącach najszybszy wzrost cen odnotowano w segmencie paliw, energii i żywności. Drożejące paliwa to efekt m.in. ambarga nałożonego na węglowodory z Rosji, które doprowadziło do zmniejszenia się rynku surowców energetycznych i w efekcie wzrostu stawek. Z kolei drożejąca żywność to skutek m.in. wzrostów cen nawozów. Znacznie więcej niż jeszcze w 2020 r. płacimy także za materiały budowlane, usługi bankowe i telekomunikacyjne oraz samochody.

Poza zawirowaniami na rynku surowcowym inflacja dotykająca bielszczan została spowodowana również decyzjami o zamknięciu gospodarki z powodu ogłoszenia epidemii przy jednoczesnym wpompowaniu w nią setek miliardów złotych przez rząd. Wzrost popytu na produkty i usługi z tego powodu przy obniżonej podaży musiał doprowadzić do wyższych cen. W efekcie obecnie coraz więcej mieszkańców Bielska białej musi sięgać po chwilówki online na choćby podstawowe wydatki, bo ze względu na rosnącą inflację dopięcie budżetu domowego staje się trudniejsze. Dlatego warto szukać prostych i zarazem skutecznych sposobów na oszczędności, które opisujemy poniżej.

Sprawdzone sposoby na oszczędzanieAby zmniejszyć odczuwalność podwyżek dla domowego budżetu, można rozważyć zwiększenie jego wartości. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów są wyższe zarobki. Oczywiście, ich uzyskanie jest trudne, a dla wielu osób wręcz niewykonalne, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto ją rozważyć. Znalezienie dodatkowej pracy na 1/3 czy 1/4 etatu, wykonywanie niewielkich zleceń usługowych czy próba rozwinięcia własnego biznesu to zdecydowanie dobre pomysły.

Przejdźmy teraz do rozwiązań uniwersalnych i dostępnych praktycznie dla każdego. Jednym z nich jest dokładne monitorowanie przepływów pieniężnych i kontrolowanie aktualnego stanu finansów. Planowanie i analizowanie ponoszonych każdego dnia kosztów w poszukiwaniu wydatków zbędnych lub takich, których wartość da się zmniejszyć, to niezwykle istotny krok, jeśli zamierzasz skutecznie chronić się przed inflacją.

W tym samym celu warto poszukiwać różnego rodzaju promocji i obniżek podczas codziennych zakupów. Jeśli tylko masz na to czas, wybieraj najlepsze oferty interesujących Cię produktów w kilku sklepach - sprawdź, gdzie dane wyroby kosztują najmniej i rób zakupy w taki sposób, aby nie przepłacać. Jeżeli zaś żaden z powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, ostatecznym wsparciem może się okazać pożyczka na 1000 zł, 2000 zł czy 5000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jest to pomoc wyłącznie doraźna, którą należy zwrócić w określonym czasie, wraz z odsetkami.