bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 17 listopada 2022
  • wyświetleń: 454

Bezpieczny samochód - co to dokładnie oznacza?

Materiał partnera:

Kupując samochód, kierujemy się różnymi czynnikami. Jednym z ważniejszych jest bezpieczeństwo. Jak sprawdzić, czy interesujący nas model taki właśnie jest?

samochód,auto
fot. Adobe Stock


Bezpieczeństwo na drodze - zależy nie tylko od kierowcówŻeby jazda samochodem była maksymalnie bezpieczna, każdy uczestnik ruchu powinien przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Równie istotne jest to, by przewidywać potencjalne zagrożenia, gdyż dzięki temu możemy w porę zareagować. To niezwykle istotne, bo nawet najbardziej bezpieczne samochody nie są w stanie uchronić, jeśli kierowca zrobi błąd na drodze lub po prostu złamie przepisy ruchu drogowego.

Niemniej kluczowe jest to, aby pojazd został tak zaprojektowany, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Trzeba na to szczególnie zwrócić uwagę podczas kupna auta używanego, bo są one różnie eksploatowane i czasem kryją wady, jakie mogą przyczynić się do groźnego w skutkach wypadku. Żeby się przed tym ustrzec, powinniśmy sprawdzić numer VIN pojazdu - najłatwiej to zrobić używając dekodera carVertical.

Bezpieczny samochód - czym się charakteryzuje?Minęły czasy, gdy wyznacznikiem bezpieczeństwa pojazdu były poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera. Choć dzisiaj w dalszym ciągu są ważne, to jednocześnie producenci samochodów wdrażają coraz to nowocześniejsze systemu autonomiczne, dzięki którym łatwiej uniknąć kolizji drogowych. Są na tyle inteligentne, że potrafią przewidzieć nadchodzące zagrożenie i w porę zareagować. Nieocenione są systemy wspomagania kierowcy, które odpowiadają za redukcję siły skrętu i hamowania podczas nagłych manewrów. Chroni to przed niebezpiecznymi sytuacjami, jakich konsekwencją mogłoby być na przykład dachowanie.

Inne ważne systemyJedne z ważniejszych dotyczą hamowania - systemy antypoślizgowe mają za zadanie skutecznie zahamować w trudnych warunkach. Można wymienić kilka z nich, które są stosowane w pojazdach. Najbardziej znany jest ABS (Anti-Lock Braking System) przeciwdziałający blokowaniu kół podczas ostrego hamowania czy BAS (Brake Assist System), tzw. asystent hamowania, współpracuje z ABS-em. Inne to EBD (Electronic Breakforce Distribution), zajmujący się rozkładem siły hamowania pomiędzy kołami, ASR (Acceleration Slip Regulation), przeciwdziałający poślizgowi kół, jak i ESP (Electronic Stability Program), zapewniający kierowcy utrzymanie toru jazdy.

Wymienione systemy dotyczą hamowania, ale istnieje też wiele innych, które odnoszą się do innych parametrów samochodu. To ACC (Adaptive Cruise Control) - tempomat z automatyczną regulacją prędkości, BLIS (Blind Spot Information System) - zestaw kamer w lusterkach bocznych oraz czujniki zamontowane w zderzakach ostrzegające przed autami znajdującymi się w martwym polu, Lane Assist - aystent utrzymywania pasa ruchu czy dostępny w najnowszych modelach - system kontrolujący stan zmęczenia kierowcy.

Jak widać, to, czy samochód zapewnia bezpieczeństwo, uzależnione jest od szeregu czynników. Dobrze o nich wiedzieć, nim zdecydujemy się na wybrany model.