bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiemedia.pl

Reklama

Informacje

  • 10 grudnia 2022
  • 11 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1579

Inwestycja drogowa pod Szyndzielnią zakończona. Kosztowała 13,5 mln zł

Rozbudowa Alei Armii Krajowej zakończona. Cały zmodernizowany odcinek od ronda generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” po dolną stację Kolei Gondolowej na Szyndzielnię oddano właśnie do użytku.

Rozbudowany odcinek Alei Armii Krajowej · fot. MZD Bielsko-Biała


Kilkanaście dni temu zakończyła się rozbudowa odcinka dolnego. Teraz pora na górny - od pętli autobusowej do dolnej stacji kolei linowej na Szyndzielnię. - W ten sposób mieszkańcy okolicy oraz turyści otrzymują do dyspozycji 1140 metrową bezpieczną, nowoczesną i komfortową drogę prowadzącą w jeden z najbardziej urokliwych zakątków Bielska-Białej - informuje Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

Dolny, 850-metrowy odcinek, to jezdnia o szerokości 5,5 metra, do której przylega prawostronny chodnik. Ulicę oświetlają od teraz energooszczędne lampy. Wzdłuż pojawiły się nowe konstrukcje oporowe oraz kanalizacja deszczowa i teletechniczna. Przebudowano także przepusty. Ulicę wyposażono w nowoczesne perony autobusowe z ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie krawężnikami.

W ramach inwestycji wzdłuż jezdni nasadzono także drzewa i zieleń. Od 11 listopada przywrócono kursowanie autobusów linii nr 7 i 8, które jak dawniej, dojeżdżają do pętli autobusowej. Ruch pojazdów na tym odcinku jest dozwolony dla: upoważnionych służb, taxi, miejskiej komunikacji autobusowej, mieszkańców i gości dojeżdżających do pobliskich budynków.

Od pętli autobusowej rozpoczyna się drugi - właśnie oddany odcinek. Jego długość wynosi niespełna 300 metrów i prowadzi bezpośrednio do budynku dolnej stacji kolei na Szyndzielnię. Droga o szerokości 4,5 m wiedzie dawnym śladem, jednak została wzmocniona dodatkowymi murami oporowymi, szczególnie zauważalnymi w górnej części, gdzie ulica przechodzi w brukowany plac, mający pełnić m.in. miejsce zbiórek grup turystów wybierających się dalej w góry lub z nich powracających.

Powiększony plac ma teraz prawie 2 tys. m2 powierzchni. Wyłożony został bazaltową i granitową kostką w kolorze szarym. W jego obrębie zainstalowano także nowe ławki, a cyklistom oddano do dyspozycji myjkę dla rowerów oraz stanowisko do ich szybkiej naprawy. Plac zyskał także cztery miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Warunki dojazdu i dowozu osób niepełnosprawnych określone będą w stosownym regulaminie. Drogowcy odnowili również historyczny wagonik kolejki gondolowej wraz z metalową konstrukcją na której jest umocowany znajdujący się przy zmodernizowanym odcinku Alei Armii Krajowej.

- Dzięki zakończeniu inwestycji dotarcie do podnóża Szyndzielni od teraz staje się przyjemne i bezpieczniejsze. Widok wędrujących ulicą turystów, nie mieszczących się na wąskim chodniku, odszedł do przeszłości - podkreśla MZD Bielsko-Biała.

Inwestycja, której koszt całkowity wyniósł 13,5 mln zł została dofinansowana ponad 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

mp / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.