Informacje
- 27 lutego 2023
- wyświetleń: 438
Jak doradztwo i konsulting logistyczny pomaga w optymalizacji pracy magazynu?
Materiał partnera:
Zarządzanie magazynem jest kluczowym elementem działalności wielu firm. Aby zoptymalizować procesy magazynowe, część z nich korzysta z doradztwa i konsultingu logistycznego. W tym artykule omówimy, jakie korzyści płyną z takich usług. Przeanalizujemy też wyzwania, z jakimi borykają się firmy i pokażemy rozwiązania zwiększające efektywność i konkurencyjność działalności.
Czym jest doradztwo logistyczne?
Doradztwo logistyczne polega na zbadaniu bieżącej sytuacji, a następnie udzieleniu porad i wskazówek z zakresu organizacji i optymalizacji procesów logistycznych, w tym magazynowania. Doradztwem zajmują się praktycy, którzy łatwo są w stanie wychwycić najczęstsze błędy w zarządzaniu. Jako że doradztwo logistyczne jest usługą świadczoną przez firmy zewnętrzne, dostarcza świeżego spojrzenia na prowadzenie magazynu. Osoby specjalizujące się w doradztwie na co dzień spotykają się z różnymi wyzwaniami i od razu dostrzegają możliwości ulepszenia procesów, które najszybciej przełożą się na wyniki firmy.
Czym konsulting logistyczny różni się od doradztwa?
Pojęcia doradztwo i konsulting logistyczny bywają używane zamiennie. O ile jednak doradcy mogą dzielić się swoją wiedzą, pomysłami i wskazówkami, to konsultanci logistyczni skupiają się na dostarczaniu konkretnych rozwiązań. W praktyce ich praca polega na:
- analizie procesów w firmach,
- identyfikacji problemów,
- proponowaniu szytych na miarę rozwiązań,
- pomocy we wdrożeniu przyjętych rozwiązań.
Czasami konsulting może oznaczać także specjalistyczne prace, takie jak projektowanie systemów IT, integracje poszczególnych rozwiązań informatycznych czy automatyzację procesów. Zazwyczaj firmy przeprowadzające audyt logistyczny oferują zarówno doradztwo, jak i konsulting logistyczny. Często posiadają też własne działy IT z dedykowanymi rozwiązaniami. Przed podjęciem współpracy warto zorientować się, jaki zakres usług oferuje dana firma konsultingowa.
Jak doradztwo i konsulting pomaga zoptymalizować pracę magazynu?
Założeniem optymalizacji pracy jest zmniejszenie kosztów i maksymalizacja zysków firmy. Konsulting logistyczny pozwala znaleźć słabe strony organizacji pracy magazynu i zmodyfikować pracę w taki sposób, aby w pełni wykorzystać zasoby i zredukować liczbę błędów w logistyce i obsłudze klienta. W tym celu przeprowadza się audyty, które mogą uwzględniać takie zagadnienia jak:
- zarządzenie zapasami magazynowymi,
- ułożenie towaru w magazynie,
- wyliczenie wskaźnika OTIF,
- analiza wskaźnika utraconej sprzedaży,
- analiza wskaźników efektywności (KPI) na wielu płaszczyznach pracy magazynu.
Wyniki audytu stanowią podstawę optymalizacji, a także mogą wskazać niewykorzystany potencjał i drogę rozwoju Twojej firmy. Mogą zatem być motorem do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych lub wstępem do długoterminowej strategii biznesowej.
Jakie błędy może wykazać audyt logistyczny magazynu?
Audyt logistyczny magazynu może wykazać problemy na takich płaszczyznach jak:
- zbyt duże lub zbyt małe ilości zapasów,
- brak optymalizacji kosztów magazynowania,
- niezoptymalizowane koszty transportu,
- nieracjonalne metody kompletacji zamówień,
- opóźnienia w realizacji dostaw,
- brak koordynacji między działami,
- nieefektywne wykorzystanie zasobów.
Warto uświadomić sobie, że każdy z tych czynników realnie przekłada się na wyniki finansowe firmy, a często także na zadowolenie klientów. Jeśli zatem nie korzystałeś jeszcze z usług firmy konsultingowej, może warto byłoby skorzystać z pomocy i przeprowadzić audyt logistyki?