bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 6 czerwca 2023
  • wyświetleń: 13419

Groźny wypadek w Mazańcowicach. Gdyby nie kask byłaby tragedia!

W sobotę, 3 czerwca przed godziną 12.00 na ul. Komorowickiej w Mazańcowicach doszło do bardzo poważnego zdarzenia drogowego. Na wysokości lokalu Cafe Natalia przejeżdżający kierowcy znaleźli ciężko rannego kolarza. Na miejsce natychmiast wezwano pogotowie ratunkowe. Policjantom udało się ustalić co było przyczyną wypadku, który spowodował ciężkie obrażenia u mężczyzny.

Wypadek w Mazańcowicach - 3.06.2023
Wypadek w Mazańcowicach - 3.06.2023 · fot. nadesłane przez czytelnika


Początkowo były podejrzenia, że doszło do potrącenia i drugi uczestnik uciekł lub kolarz przewrócił się sam w związku ze zwykłą utratą równowagi przy dużej prędkości. Wnikliwa analiza śladów na jezdni i rowerze pozwoliła ustalić, że 49-letni rowerzysta potrącił leśną zwierzynę, która wtargnęła na jezdnię z pobliskich zarośli. Na rowerze były m.in świeże ślady sierści. Badanie trzeźwości poszkodowanego nie budziło zastrzeżeń. Policjanci sporządzili stosowną dokumentację i w tym przypadku to raczej koniec czynności.

Z całą pewnością można powiedzieć, że gdyby nie porządny kask na głowie kolarza, doszłoby do tragedii. Niestety mimo odpowiedniej ochrony, nie udało się uniknąć obrażeń. 49-letni, bardzo doświadczony kolarz trafił do szpitala, gdzie musiał pozostać na dalszej hospitalizacji. Neurolodzy wdrożyli zaawansowane procedury, które miejmy nadzieję przywrócą mężczyźnie wcześniejszą sprawność.

Z punktu widzenia przepisów nie ma obowiązku używania kasku rowerowego. Przepisy przepisami, a zdrowy rozsądek zdrowym rozsądkiem. Kiedyś kask wśród kolarzy był uważany za obciach i oznakę słabości. Te czasy na szczęście minęły bezpowrotnie i każdy szanujący się miłośnik dwóch kółek dba o swoje bezpieczeństwo. Kask jest jednym z tych elementów ubioru kolarskiego, na którym nie warto oszczędzać. Inżynierowie dwoją się i troją by połączyć niską wagę z maksymalną ochroną czaski. Podstawowe modele spełniające minimalne wymogi bezpieczeństwa można kupić za ok. 150-250zł. Ceny tych bardziej zaawansowanych modeli czołowych producentów zaczynają się od ok. 600-700zł.

O tym, że nie warto tutaj oszczędzać mówił nam Przemysław Niemiec, polski kolarz szosowy, zawodnik drużyn UCI WorldTeams. Olimpijczyk, pierwszy polski zwycięzca etapu Vuelta a España. Dziś współorganizator wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, ale ciągle aktywny sportowo.

Kask w dzisiejszych czasach to podstawa. Ratuje nasze zdrowie i życie. Ruch na drogach jest coraz większy. Na kolarzy czyha wiele niebezpieczeństw, nie zawsze związanych z innymi uczestnikami ruchu. Dzisiaj na objedzie trasy Tour de Pologne przed maskę samochodu wyskoczyła nam sarna. Zdążyliśmy wyhamować w ostatniej chwili. Z podobnymi zagrożeniami muszą zmierzyć się kolarze, którzy niejednokrotnie osiągają takie prędkości jak samochody. Uważajmy na siebie i jeździmy zawsze w kaskach. Uczmy nasze dzieci tego samego!

Przemysław Niemiecpolski kolarz szosowy, olimpijczyk

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.