bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 9 czerwca 2023
  • wyświetleń: 8973

[WIDEO] Festiwalu głupoty ciąg dalszy

Na przełomie maja i czerwca w Bielsku-Białej doszło do licznych zdarzeń drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych. Warto odświeżyć sobie wiedzę dotyczącą tego jak poruszać się tymi pojazdami. Skłonił nas do tego film z al. Andersa w Bielsku-Białej, który ostatnio trafił na naszą skrzynkę.Zgodnie z zamiarem ustawodawcy sposób poruszania się hulajnogą elektryczną powinien być podobny i zbliżony do sposobu poruszania się rowerem. Powinniśmy się poruszać drogą dla rowerów, drogą dla pieszych i rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone w kierunku, w którym jedziemy. Jeżeli chcemy poruszać się po jezdni, to musimy wziąć pod uwagę prędkość dopuszczalną na danym jej odcinku. Nie może ona być większa niż 30 km/h. Na wskazanym odcinku nie może być również być drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Z kolei gdy prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi jest wyższa od 30 km/h to ruch na niej dla użytkowników hulajnogi elektrycznej jest zabroniony. W takim wypadku musimy korzystać z drogi dla pieszych - kiedyś „chodnika”. W związku z tym, że ustawodawca enumeratywnie wymienił kiedy można korzystać z jezdni oraz wskazał wszelkie wyjątki od tej reguły to całkowicie zakazany jest ruch hulajnogą elektryczną poza obszarem zabudowanym gdzie nie ma dróg przystosowanych do ruchu rowerowego czy też drogi dla pieszych (chodnika).

Więcej informacji w artkule z 31 maja: Festiwal głupoty? Coraz więcej zdarzeń z hulajnogami elektrycznymi

Zachęcamy do obejrzenia innych filmów nadsyłanych przez użytkowników, które można zobaczyć w dziale WIDEO. Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do subskrypcji kanału YouTube Bielskie Drogi. Chcesz przesłać do nas film i podzielić się nim z innymi kierowcami? - Zapraszamy do kontaktu.

jb / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.