bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 15 czerwca 2023
  • wyświetleń: 3144

Ustroń: Bez zmian na skrzyżowaniu DW941 z Akacjową

W zeszły wtorek, 6 czerwca odbyło się spotkanie, na którym omawiano organizację ruchu na skrzyżowaniu wojewódzkiej 941 z ul. Akacjową w Ustroniu. Chodzi o zamknięty wjazd od strony ul. 3-go Maja. Niestety, mimo postulatów mieszkańców, nie będzie zmian.

O omawianym skrzyżowaniu głośno zrobiło się jesienią 2022 roku. 13 października w godzinach porannych na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącony został 15-letni chłopiec. Niestety, na skutek odniesionych obrażeń zmarł tydzień później.

Śmigłowiec LPR wypadek Ustroń
Wypadek na DW941 w Ustroniu · fot. KPP Cieszyn


W styczniu bieżącego roku dochodzi do kolejnego zdarzenia. Po godzinie 6.00 na oznakowanym przejściu potrącona zostaje 15-latka. W wyniku poniesionych obrażeń została zabrana do szpitala. Miała więcej szczęścia niż jej rówieśnik, przeżyła wypadek. Do kolejnych wypadków na feralnym skrzyżowaniu doszło 1 oraz 8 lutego. W obu przypadkach bez udziału niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Stanowcze działania3 marca bieżącego roku decyzją Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach zamknięty został wlot ul. Akacjowej. Dodatkowo kosztem przeszło 50 tysięcy złotych została zbudowana zatoka do kontroli ruchu drogowego w ciągu DW941. Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia interweniowało w sprawie feralnego skrzyżowania z zarządcą drogi oraz Marszałkiem Województw Śląskiego. Postulaty, pod którymi podpisało się niecałe 800 osób, dotyczyły instalacji sygnalizacji świetlnej, postawienia fotoradaru oraz otwarcia łącznika pomiędzy DW941 a ulicą 3-go Maja.

Zmian nie będzie6 czerwca bieżącego roku odbyło się spotkanie, którego tematem była zmieniona organizacja ruchu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawicie władz miasta Ustronia, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, policji, organu zarządzającego ruchem na drogach wojewódzkich i ZDW w Katowicach. Jak czytamy w komunikacie, - w ocenie inspektorów ZDW w Katowicach obecne rozwiązanie przyniosło spodziewane efekty i kierowcy zmniejszyli prędkość. Może być to efektem nie tylko zmiany oznakowania i dopuszczalnej prędkości, ale także zwiększonej częstotliwości policyjnych kontroli prędkości. ZDW w Katowicach wykonało specjalne stanowisko dla tych celów, tak by policja mogła bezpiecznie zatrzymywać samochody.

Przedstawiciele władz miasta Ustronia oraz starostwa sugerowali, by umożliwić wjazd w ul. Akacjową przy jednoczesnym zamknięciu wyjazdu z niej. Finalnie została podjęta decyzja o zachowaniu obecnej formy organizacji ruchu.

- Z wielkim smutkiem oraz niedowierzaniem przyjęliśmy decyzję o chęci permanentnego zamknięcia ulicy Akacjowej, łącznika pomiędzy Drogą Wojewódzką 941, a ulicą 3-go maja. Nie przekonują nas absolutnie argumenty o braku zdarzeń z udziałem samochodów osobowych od momentu czasowego wprowadzenia zamknięcia łącznika. Idąc takim tokiem rozumowania możemy przecież zlikwidować wszystkie przejścia dla pieszych, wszystkie skrzyżowania na DW941 i statystyki będą wyglądały idealnie. My jednak pytamy co z mieszkańcami korzystającymi na co dzień z obwodnicy Ustronia? Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę głosu ludzi mieszkających i korzystających z rozwiązań ruchu drogowego zaproponowanych zza przysłowiowego biurka. Dlaczego nikt nie zastanowi się nad strachem mieszkańców o zdrowie i życie ich dzieci przechodzące przez przejście dla pieszych, na którym zginął chłopiec oraz o mały włos nie zginęła nastolatka? Dlaczego tak ciężko podjąć decyzję o wybudowaniu sygnalizacji świetlnej, o którą apelowało kilkaset osób. Musimy być bardziej empatyczni, nie patrząc zza biurka, z odległości kilkudziesięciu kilometrów, lecz spróbować postawić się na miejscu ludzi mieszkających i korzystających z proponowanych rozwiązań.

Damian RyszawyStowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia, Radny miasta Ustroń


W najbliższy poniedziałek o godzinie 18.00 w Strażnicy OSP Polana o godzinie 18.00 odbędzie się zebranie z mieszkańcami, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem skrzyżowania DW941 z ulicą akacjową.

Czy dojdzie do protestu mieszkańców i blokady drogi w szczycie letniego sezonu? Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

pj / bielskiedrogi.pl

źródło: ZDW Katowice, Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.