bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 7 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 368

Powłoka ceramiczna: Co jest faktem, a co mitem?

Materiał partnera:

O powłokach ceramicznych można usłyszeć i przeczytać bardzo wiele. Niestety nie wszystkie udostępniane i rozpowszechniane informacje są prawdziwe, co prowadzi do wielu nieporozumień i przypisywaniu ceramice znacznie wyższych parametrów ochronnych niż ma w rzeczywistości. Poniżej postaramy się w sposób rzetelny odpowiedzieć na pytania dotyczące właściwości i korzyści płynących z zastosowania powłok ceramicznych.

Powłoka ceramiczna
fot. shutterstock


Powłoka ceramiczna to preparat przeznaczony do zabezpieczania lakieru samochodowego przed czynnikami szkodliwymi. Co do zakresu ochrony, powłoki zapewniają ochronę zbliżoną do wosków samochodowych i nie chronią lakieru przed zarysowaniami czy przecierkami parkingowymi jak ma to miejsce w przypadku folii ochronnych.

Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne: Jeden z najbardziej szkodliwych mitówGros kierowców wybierających powłoki ceramiczne sięga po ten produkt (i usługę) w przeświadczeniu, że powłoki ceramiczne zapewniają skuteczną ochronę przed czynnikami mechanicznymi. Jest to nieprawda. Właściwości zabezpieczające powłok ceramicznych dotyczą głównie czynników takich jak:

  • promieniowanie UV,
  • utlenianie lakieru i spowodowana tym procesem utrata koloru,
  • silna chemia,
  • wżery od owadów i ptasich odchodów,
  • sól drogowa.


Często mówi się również o zabezpieczeniu przed mikrozarysowaniami. Prawdopodobnie na tej podstawie wyrósł mit o ochronie przed zarysowaniami i przecierkami parkingowymi. Mikrozarysowania to termin bardzo nieprecyzyjny i trudno jednoznacznie zgodzić się z tym, że ceramika chroni lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi niezależnie od ich zakresu i skali.

Jak to jest z tym myciem samochodu? Czy ceramika sama się czyści?Kolejnym popularnym mitem dotyczącym powłok ceramicznych jest przeświadczenie, że po ich nałożeniu samochodu nie trzeba myć. Faktem jest, że ceramika posiada właściwości hydrofobowe, które zapobiegają przyleganiu wody do lakieru. Dzięki temu zanieczyszczenia razem z kroplami w dużej mierze spływają z karoserii. Ta właściwości fizyczna powłoki ceramicznej sprawia, że samochód brudzi się znacznie wolnej, ale jednak się brudzi i wymaga czyszczenia.

Ceramikę można założyć niezależnie od stanu karoserii: Prawda czy fałsz?Powłoki ceramiczne aplikuje się zarówno na samochodach nowych, jak i używanych. Wiek karoserii nie ma tu większego znaczenia, pod warunkiem że nawierzchnia zostanie odpowiednio przygotowana. Aplikacja powłoki ceramicznej wymaga dokładnego wyczyszczenia i wypolerowania nawierzchni. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pożądany efekt wizualny, który na wielu forach branżowych określany jest jako „jak z salonu”. Należy przy tym pamiętać, ze powłoki ceramiczne nie służą do wypełniania ubytków w lakierze, dlatego ewentualne głębsze ubytki należy uprzednio wypełnić korygując lakier.