bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 20 września 2023
  • 21 września 2023
  • wyświetleń: 5115

[FOTO] Ścieżka rowerowa dla masochistów. Jest odpowiedź MZD w tej sprawie.

Wzdłuż al. Andersa w Bielsku-Białej jest dukt pieszo-rowerowy. To miejsce, gdzie zarówno piesi jak i rowerzyści mają swoje (w teorii) bezpieczne miejsce. Na odcinku od Kauflandu do skrzyżowania z al. Armii Krajowej ścieżka rowerowa jest nierówna i zarośnięta krzakami. Dalej patrząc w stronę ul. Partyzantów to raczej ponury żart, a nie miejsce, gdzie rowerzysta może czuć się bezpiecznie. W miniony poniedziałek doszło tam do wypadku, w którym ucierpiał młody cyklista. Do sprawy odniósł się Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej.

18-letni rowerzysta przewrócił się na rowerze przy al. Andersa w Bielsku-Białej - 20.09.2023
fot. nadesłane przez czytelnika


Rowerowa stolica Polski. Tak ale tylko w górachMówi się, że Bielsko-Biała to taka rowerowa stolica Polski. Jeśli chodzi o możliwości uprawiania kolarstwa górskiego, faktycznie mamy czym się pochwalić. Miłośnicy górskich wojaży na dwóch kołach znajdą w Bielsku-Białej i najbliższych okolicach dziesiątki, jeśli nie setki ścieżek rowerowych. Część z nich to oficjalne dukty (np. Enduro Trails), a część to nieformalne single leśne, które można wyszukać na większości aplikacji sportowych takich jak Strava czy Trailforks. Abstrahując od legalności poruszania się po nieformalnych ścieżkach można śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś chce poszaleć po górach, to Bielsko-Biała jest bardzo dobrym adresem. Na korzyść miasta działa dobra baza noclegowa i gastronomiczna, więc turystów rowerowych u nas bez liku.

Gdy wyjedziemy z lasu, to już tak kolorowo nie jest.Ścieżek rowerowych w Bielsku-Białej przybywa, ale nie w takim tempie jak w większości chcieli by miłośnicy dwóch kołek. Stan istniejącej infrastruktury rowerowej pozostawia sporo do życzenia. Kolarze narzekają na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Bystrzańskiej i Partyzantów, gdzie jest sporo nierówności i liczne skrzyżowania oraz wjazdy do posesji. Często można spotkać rowerzystów szosowych, którzy mimo obowiązku jazdy ścieżką rowerową, wybierają jazdę poboczem ruchliwej drogi. Tzw. kolarki nie nadają się do jazdy po nawet niewielkich krawężnikach, a jazda po nierównej ścieżce rowerowej to gehenna. Kolarze świadomie łamią przepisy i nikt tu nikogo nie oskarża - takie są zwyczajnie fakty.

Stan ścieżki rowerowej wzdłuż al. Andersa pozostawia wiele do życzenia - 20.09.2023 · fot. sid / bielskiedrogi.pl


Niebezpieczny dukt pieszo-rowerowyOliwy do ognia dolewa w ostatnim czasie ścieżka wzdłuż al. Andersa na odcinku od Kauflandu do skrzyżowania z al. Armii Krajowej. To miejsce wyjątkowo nieprzyjemne dla rowerzystów, a przekonał się o tym w poniedziałek 18-latek, który utracił panowanie nad rowerem, wywrócił się i doznał obrażeń ciała. Nawierzchnia ścieżki rowerowej jest nierówna, ale to nie jedyny problem. Gęste zarośla zajmują sporą część miejsca przeznaczonego dla rowerów. Niektóre z gałęzi wystają nawet metr w głąb ścieżki i jadąc tamtędy trzeba robić uniki żeby nie dostać badylem w twarz. Patrząc niżej, na odcinku od al. Armii Krajowej w stronę ul. Partyzantów także jest dukt pieszo-rowerowy, oznaczony znakiem Znak C-16/13 w wersji poziomej, co sugeruje, że chodnik jest współdzielony z rowerzystami. Niestety stoją na nim latarnie i znaki drogowe w taki sposób, że jadąc rowerem trzeba lawirować między słupkami. Nie ma to nic wspólnego z bezpieczeństwem i ścieżkami rowerowymi, których oczekiwaliby mieszkańcy.

Takie są głosy mieszkańców. Co na to MZD w Bielsku-Białej?Przed publikacją materiału skontaktowaliśmy się z Miejskim Zarządem Dróg w Bielsku-Białej, czyli organu odpowiadającego za stan dróg w mieście. Z-ca Dyrektora ds. Administracji Drogowej, mgr inż. Marcin Burdziński w rozmowie przyznaje, że omawiany fragment drogi wymaga uwagi urzędu i przyszłościowych nakładów finansowych. W czwartek po południu drogą elektroniczną wpłynęło do nas oficjalne stanowisko urzędu.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej dysponuje dokumentacją projektową dla zadania pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej 942 alei gen. Władysława Andersa w zakresie rozbudowy istniejących ciągów pieszych i rowerowych na odcinku od rejonu skrzyżowania ulicą gen. Kazimierza Sosnkowskiego do rejonu skrzyżowania z ulicą Partyzantów wraz z niezbędnymi budowlami i urządzeniami budowlanymi w Bielsku-Białej”, na podstawie której uzyskano decyzję Wojewody Śląskiego - o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Koszt inwestycji szacuje się na kwotę 8 mln zł brutto. W chwili obecnej Miejski Zarząd Dróg nie posiada środków finansowych na realizację ww. zadania.

Remont cząstkowy nawierzchni jezdni ścieżki rowerowej zostanie wykonany w roku 2024 po zakończeniu sezonu zimowego, natomiast przycięcie zieleni zostanie wykonane do końca września br.

Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.