bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 19 listopada 2023
  • 20 listopada 2023
  • wyświetleń: 5291

[WIDEO] Rozbity samochód, a w środku nieprzytomna osoba. Czy potrafimy zareagować?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych i to właśnie w związku z tym wydarzeniem bielscy policjanci zorganizowali dość nietypową akcję, która miała za zadanie zweryfikować jak reagują kierowcy widzący wypadek drogowy. Nie ma co ukrywać... jest źle, choć są pozytywne wyjątki.Na inscenizację wybrana została lokalizacja w pobliżu remizy OSP Stare Bielsko przy ul. Jana III Sobieskiego. Około godziny 14.00 laweta pomocy drogowej dostarczyła tam uszkodzony samochód, który został ustawiony w taki sposób, by imitować zdarzenie drogowe. Efektu dopełniał ukryta pod autem wytwornica dymu. W rozbitym oplu znajdowała się pozorantka, która udawała osobę nieprzytomną. Jak reagowali kierowcy? Około 30-40% z nich zainteresowało się tematem, a pozostali pojechali dalej jak gdyby nigdy nic. Tak naprawdę tylko garstka zareagowała zdecydowanie i dynamicznie.

Wśród osób, które zareagowały prawidłowo znalazł się m.in. kierowca autobusu MZK czy kierowca Okay Taxi, który zaskoczył wszystkich obserwatorów - natychmiast wyskoczył z samochodu i bez najmniejszego zastanowienia ruszył z pomocą poszkodowanej. Podobnie zrobili kierowcy widocznych na powyższym nagraniu samochodów - srebrnej Toyoty czy bordowego Seata Arona. To jednak garstka osób, które nie boją się pomagać, a przypomnijmy, że udzielenie pierwszej pomocy ofierze wypadku to nasz obowiązek.

Prawdą jest, że nie wszyscy wiedzą jak fachowo udzielić pierwszej pomocy, a w związku z tym niektórzy boją się reagować i wolą obrócić głowę w drugą stronę. To błąd, bowiem nie trzeba kończyć żadnych kursów i dysponować wiedzą medyczną by zadzwonić na numer alarmowy 112, a to także ważny element łańcucha ratującego zdrowie i życie. Operator numeru alarmowego może telefonicznie instruować zgłaszającego w jaki sposób udzielić choćby podstawowej pomocy. Przy wypadku najważniejsze są pierwsze minuty, więc reakcja świadków jest niezbędna.

sid / bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.