Informacje

  • 26 września 2024
  • wyświetleń: 184

Co to jest import? Definicja, wady i zalety

Materiał partnera:

Transport to istotny element działań wielu firm. Zapewnia dopływ materiałów i towarów z dowolnych lokalizacji. Często jednym z jego etapów jest przekraczanie granicy między państwami. Sprawdź, czym dokładnie jest import i poznaj jego najważniejsze wady i zalety!

Co to jest import? Definicja, wady i zalety
fot. freepik


Import - co to jest?



Transport z jednego kraju do drugiego nazywany jest transportem międzynarodowym. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej import rozumiany jest jako zakup z państwa niebędącego członkiem UE. Jeśli polski odbiorca zamawia towar lub materiał spoza granic UE, mówimy o imporcie. Innymi słowy, import to zakup towarów lub usług z innego kraju w celu wykorzystania ich na terenie kraju, w którym zarejestrowana jest siedziba importera.

Najważniejsze wady importu



Transport międzynarodowy jest sposobem na ograniczenie kosztów lub wprowadzenie na rynek polski przedmiotów niedostępnych na terenie UE. Ma on jednak swoje istotne ograniczenia. Jeśli chodzi o towary sprowadzane spoza Unii Europejskiej, specjalnym regulacjom podlegają takie produkty jak produkty lecznicze, środki ochrony roślin, paliwa i odpady. Import niektórych towarów wymaga specjalnych zezwoleń. Mogą też być wprowadzane ograniczenia ilościowe. Często sprowadzanie towarów spoza UE związane jest z koniecznością skorzystania z usług tłumacza, który zajmie się tłumaczeniem dokumentacji, przede wszystkim faktury.

Zalety importu - transport międzynarodowy w praktyce



Najważniejsze zalety importu to możliwość ograniczenia wydatków w działalności poprzez skorzystanie z niskich cen towarów i obniżenie kosztów produkcji. Import jest regulowany przepisami prawa międzynarodowego, dlatego nie wiąże się z istotnymi zagrożeniami. Pozwala na sprowadzanie do kraju towarów, których nie opłaca się produkować na miejscu lub które nie są dostępne na terenie UE.

Wbrew pozorom, import nie stanowi znacznego utrudnienia w kwestii formalności. Wielu przedsiębiorców może skorzystać z uproszczonej procedury, która minimalizuje obowiązki importera względem fiskusa. Rozliczenia można też dokonać na podstawie dokumentu SAD lub PZC.

Jak rozliczyć import w działalności - VAT i cło



Gdy firma zarejestrowana jako płatnik podatku VAT decyduje się na korzystanie z importu, musi pamiętać o spełnieniu ważnych formalności. Zakupy trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym. Podstawą opodatkowania w imporcie jest wartość towarów powiększona o wartość cła. Jak oznaczyć cenę towarów, gdy na fakturze jest ona podana w obcej walucie? W takiej sytuacji należy skorzystać z kursów średnich walut podanych na stronie NBP. W przeliczeniu stosuje się zwykle kurs obowiązujący na dzień przed wystawieniem faktury zakupu. Warto też posiłkować się dokumentacją od firmy zajmującej się transportem. Dodatkowo należy uiścić opłatę celną.

Import jest istotny z punktu widzenia przedsiębiorców. Pozwala na ograniczenie kosztów prowadzenia działalności i umożliwia sprowadzanie towarów spoza UE do kraju. Warto rozważyć wady i zalety tego rozwiązania, zanim zdecydujesz się na zakupy od kontrahentów z państw niebędących członkami Unii Europejskiej.