Informacje

  • 1 października 2024
  • wyświetleń: 1111

Ponad 200 kamer, tablice meteorologiczne i wiele innych ciekawostek. Przed nami III etap ITS

W ramach trzeciego etapu rozbudowy Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej, Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na realizację inwestycji. To najdroższa część tej złożonej inwestycji, od lat wdrażanej w stolicy Podbeskidzia. Zakres prac obejmie m.in. montaż kamer monitoringu, tablic informacyjnych dla pasażerów oraz wyposażenie systemu w specjalistyczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

korek
Kolejny etap rozwoju Inteligentnego Systemu Transportowego w Bielsku-Białej


Innowacje dla kierowców i rozbudowa istniejącej sieci



Kolejny etap modernizacji miejskiego systemu transportowego przyniesie wiele udogodnień. W ramach tego projektu, kilkadziesiąt nowych skrzyżowań, zostanie wyposażonych w inteligentne systemy zarządzania ruchem. Dodatkowo, w miejscach, gdzie system już działa, wymienione zostaną czujniki, które lepiej wykrywają m.in. motocyklistów. Na problem z doczekaniem się na zielone światło mocno narzekali użytkownicy jednośladów - teraz ma to się zmienić.

Dla większej wygody kierowców, do miejskiego systemu parkingowego zostaną podłączone dwa nowe parkingi: przy ulicy Pocztowej w Mikuszowicach oraz przy Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Dodatkowo, dla poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, m.in. na ulicach Armii Krajowej i Wyzwolenia pojawią się tablice informujące o prędkości.

Rozszerzony zostanie system monitoringu wizyjnego o ponad 200 nowych kamer, które zostaną zainstalowane w kluczowych punktach miasta, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, skrzyżowania, parkingi oraz wjazdy do miasta. Kilkadziesiąt przystanków zostanie wyposażonych w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej.

Bielsko-Biała wzbogaci się także o 7 tablic zmiennej treści, które wraz z nową siecią stacji meteorologicznych zapewnią kierowcom aktualne informacje o ruchu drogowym i warunkach atmosferycznych. Na tablicach będą wyświetlane nie tylko aktualne warunki atmosferyczne, ale także ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Zadanie nie jest łatwe, a czasu jest niewiele.



Sam opis przedmiotu zamówienia w dokumentacji przetargowej to 175 stron i przyglądając się wnikliwie dokumentacji nie można mieć wątpliwość, że Bielsko-Biała wkracza w przyszłość z przytupem. Projekt inwestycyjny zostanie zrealizowany do końca 2026 roku.

Wśród ciekawostek, które planują urzędnicy jest m.in. elektryczny samochód mobilnego centrum nadzoru ruchu. Według założeń pojazd ten musi mieć baterię o pojemności min. 80kWh i moc nie mniejszą niż 469KM, a jego konstrukcja wykluczać użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, np. pojazd do zabudowy specjalnej typu pickup. Pojazd ma także posiadać wyciągarkę elektryczną i miejsce siedzące przy stoliku, by ułatwić pracę operatora systemu. Pełna dokumentacja przetargowa dostępna jest tutaj.

Ile to będzie kosztować?



Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na około 40 milionów złotych. Finansowanie inwestycji zostanie zapewnione w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), co pozwoli na pozyskanie ponad 5 milionów euro środków unijnych. Termin składania ofert upływa 23 października 2024 roku. Podczas wyboru wykonawcy głównym kryterium będzie cena (55%). Na kolejnych miejscach plasuje się jakość wykonania (45%). W tej części zamawiający, czyli Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej dokładnie sprecyzował jakie wymagania stawia przed wykonawcą prac i czym musi wykazać się firma, która ma zamiar zrealizować powierzone przez miasto zadania.

sid, Zac / bielskiedrogi.pl

źródło: MZD Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.