bielskiedrogi.pl - Bieżące informacje z dróg powiatu bielskiego i najbliższych okolic. bielskiedrogi.pl

Informacje

  • 19 września 2018
  • wyświetleń: 2576

[FOTO] Na drogach całej Europy ruszył projekt EDWARD

Środa, 19 września na całym Starym Kontynencie stoi pod znakiem nasilonych działań policji. Funkcjonariusze wszystkich państw wspólnoty będą w tym dniu prowadzić nasilone kontrole.

19 września 2018 r. to Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach (European Day Without Road Death) - w skrócie EDWARD. W ramach ogólnoeuropejskich działań polska policja zapowiada większą liczbę funkcjonariuszy na drogach i wzmożone kontrole. Wszystko po to, by w tym dniu na drogach nikt nie zginął i nikt nie został ciężko ranny. Akcję prowadzi również drogówka z Bielska-Białej.

Sprawdzana będzie nie tylko prędkość rozwijana przez kierujących. Ważnym elementem EDWARD-a będzie monitorowanie zachowań kierujących względem niechronionych uczestników ruchu. Chodzi o tu głównie o pieszych i rowerzystów. Problem jest duży, ponieważ te dwie grupy stanowią blisko 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków.

Mundurowi mają też sprawdzać inne aspekty decydujące o bezpieczeństwie na drogach. Chodzi m.in. o zgodne z przepisami korzystanie z telefonów komórkowych, właściwe przewożenie dzieci, zachowywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, zapinanie pasów bezpieczeństwa czy dbałość o właściwy stan techniczny pojazdu.

Portal Bielskie Drogi towarzyszył nad ranem w policyjnych działaniach przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Funkcjonariusze w tym miejscu nie karali kierowców, ale robili coś zupełnie odwrotnego. Zarówno piesi jak i kierujący, byli nagradzani za prawidłowe postawy w ruchu drogowym. W ruch poszły opaski odblaskowe i zapachy samochodowe. Ten rodzaj działań spotkał się z pozytywnym odzewem.

Policjanci sformułowali również listę postulatów, które wpisują się w obraz bezpiecznego kierowcy:

1. Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.
2.  Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).
3. Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.
4.  Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.
5.  Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.
6.  Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.
7. Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.
8. Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.
9. Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.
10.  Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.
11.  Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.
12. Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.
13.  Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.

Na drogach całej Europy ruszył projekt EDWARD · fot. Bielskie Drogi

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielskiedrogi.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.